Podczele: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 20 bajtów ,  12 lat temu
brak opisu edycji
m (HotCat: Szybkie dodanie kategorii "Dzielnice i osiedla Kołobrzegu")
 
[[Grafika:EKOPARKWSCHODNI.jpg|thumb|right|[[Ekopark Wschodni]] znajdujący się na terenie Podczela]]
'''Podczele''' (niem. ''Schüllerbrink'') – dzielnica [[Kołobrzeg]]u położona pomiędzy wschodnią częścią Kołobrzegu, a osadą [[Bagicz]]. Poradziecka lotnicza baza wojskowa ([[Bagicz]]), otoczona lasami a od północny brzegiem plaży Morza Bałtyckiego. Po opuszczeniu miejscowości przez Rosjan w 1992 roku, Podczele zostało zamienione na piękne osiedle mieszkalne, które zamieszkuje ok. 1700 mieszkańców, obecnie stanowi podmiejską dzielnice miasta Kołobrzeg. Dzielnica posiada: posterunek policji, szkołę podstawową, kościół kat., pocztę, poradnię lekarza rodzinnego, bibliotekę.
Wzdłuż całej dzielnicy rozciąga się piękna, szeroka, piaszczysta plaża, dzielnica połączona jest z Kołobrzegiem ścieżką rowerową, która przebiega przez przepiękny teren przyrodniczy o nazwie "[[Ekopark Wschodni]]".
Tereny Podczela położone są na kępie wysoczyznowej – płaskiej wysoczyzny moreny dennej, wznoszącej się na poziomie 6-9 m [[n.p.m.]], oddzielonej od położonej na północ plaży brzegiem klifowym i wąskim, niskim wałem wydm (wysokość 2-5 m n.p.m.), od południa otoczonej obniżeniem pradoliny torfowisk bagiennych. Teren położony jest w granicach następujących form ochronnych:
Pas techniczny brzegu morskiego (graniczy z terenem); Pas ochronny brzegu morskiego;
Strefa ochrony uzdrowiskowej B Uzdrowiska Kołobrzeg. Na terenach poradzieckiego lotniska o powierzchni ok. 75 ha, planowana jest budowa centrum konferencyjno - rozrywkowego o nazwie "Podczele".
 
== Komunikacja ==
Aby szybko dostać się z Centrum Miasta do Podczela najlepiej jest skorzystać z [[Komunikacja Miejska Kołobrzeg|Komunikacji Miejskiej Kołobrzeg]]. Centrum Kołobrzegu z Podczelem połączone jest Linią nr '''5''', Linią nr '''U''' tylko w okresie wakacyjnym oraz Linią '''N''' -> Nocną również w okresie wakacyjnym.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne