Heurystyka dostępności: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
TXiKiBoT (dyskusja | edycje)
Linia 12: Linia 12:
==Zobacz też==
==Zobacz też==
* [[paradoks hazardzisty]]
* [[paradoks hazardzisty]]
* [[Lista błędów poznawczych]]
* [[lista błędów poznawczych]]


==Literatura==
==Literatura==

Wersja z 12:16, 7 mar 2009

Heurystyka dostępności jest heurystyką mającą charakter systematycznego błędu w myśleniu. Polega ona na przypisywaniu większego prawdopodobieństwa zdarzeniom, które łatwiej przywołać do świadomości i są bardziej nacechowane emocjonalnie.

Przykładowo osoby, które padły ofiarą kradzieży, przeceniają wystąpienie takiego zdarzenia w przyszłości. Częstotliwość wypadków lotniczych jest uznawana za znacznie wyższą zaraz po każdym takim wypadku. Podobnie ludzie często obawiają się bardzo rzadkich przyczyn śmierci, jeśli są one dramatyczne: atak rekina, zamach terrorystyczny itp.

Istotny wpływ na zniekształcanie oceny prawdopodobieństwa zdarzeń szacowanego przez ludzi mają media, które nagłaśniają zdarzenia rzadkie i dramatyczne. Prowadzi to do powszechnego subiektywnego przeceniania szans wystąpienia tych zdarzeń.

Przykłady:

  • Istnieje korelacja między częstością oglądania TV i lękiem przed napadem, oszacowaniem częstości zabójstw w porównaniu z samobójstwami itp.
  • Ludzie mają skłonność przeceniać częstość występowania słów zaczynających się na literę, która rozpoczyna ich nazwisko.
  • Ludzie są zdania, że jest więcej wyrazów w języku angielskim zaczynających się na literę "r" niż wyrazów w których ta litera jest na trzecim miejscu, choć w rzeczywistości jest odwrotnie.

Zobacz też

Literatura

  • Tversky, A., & Kahneman, D. (1973). Availability: a heuristic for judging frequency and probability. Cognitive Psychology 5, 207-232.
  • Tversky, A. & Kahneman, D. (1974). Judgment under uncertainty: Heuristics and biases. Science 185, 1124-1130.
  • Combs, B. & Slovic, P. (1979). Newspaper coverage of causes of death. Journalism Quarterly 56, 837-843.
  • Carroll, J. S. (1978). The effect of imagining an event on expectations for the event: An interpretation in terms of the availability heuristic. Journal of Experimental Social Psychology 14, 88-96.