Drifter’s Escape: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  13 lat temu
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(→‎Linki zewnętrzne: poprawa linków)
"Drifter's Escape" należy do trzech najważniejszych utworów na albumie, które ustalają ton całej płyty; dwoma pozostałymi piosenkami są "[[The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest]]" i "[[I Dreamed I Saw St. Augustine]]".
 
Jest to jededjeden z najbardziej tajemniczych utworów Dylana, alegoryczny i zapewne także autobiograficzny. Atmosfera utworu jest [[Franz Kafka|kafkowska]] — pewnien człowiek zostaje zawleczony przed sąd i oskarżony o w ogóle nienazwaną zbrodnię. Różnica jest jednak taka, że ostatecznie udaje mu się uniknąć skazania dzięki ewidentnie boskiej interwencji.
 
Podstawą utworu jest tajemniczość i niejasność - nie wiemy kim jest bohater utworu (może jest prorokiem, nawet jeśli fałszywym?), jakie naprawdę są moce, które go uwolniły (może to są jednak "ciemne moce"?). Dylan unika odpowiedzi, ukazując jego bohatera przemierzającego krajobraz jak z obrazów [[Francisco Goya|Goyi]] z "ciemnego okresu".
 
Można patrzeć także na tę postać jak na ''[[outsider]]a'', który spotyka się z niechęcią a nawet groźbami ze strony społeczeństwa, jednak pozostaje niezwyciężony. Porównanie tej piosenki z utworem "[[John Wesley Harding (piosenka)|John Wesley Harding]]" rzuca na "Drifter's Escape" dodatkowe światło.
 
==Koncerty Dylana, na których wykonywał tę piosenkę==
53 501

edycji

Menu nawigacyjne