Niebieski laser: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 133 bajty ,  13 lat temu
dodanie jednego rysunku
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (zmiana obrazku na trójwymairowy)
(dodanie jednego rysunku)
John Wiley & Sons, Inc., 605 Third Avenue, New York, New York 10158
</ref>. Światłowodem w takiej strukturze jest typowo warstwa azotku galu o szerokośći 200-300 nm. Okładkami światłowodu są warstwy AlGaN o szerokościach od 500 do 2000 nm i zawartości aluminium od 5 do 10%. Warstwą aktywną (emitującą światło) są studnie kwantowe InGaN. Mają one szerokość około 3-4 nm i zawartość indu od 7 do 25% w zależności od pożądanej długości fali emisji. Podłożem dla takich laserów jest monokrystaliczny azotek galu. Obecnie struktura laserowa narastana jest z reguły na powierzchni c kryształu azotku galu (związek ten krystalizuje w heksagonalnej strukturze wurcytu). Ze względu na to, że wzrost warstw lasera następuje w zdłuż polarnej osi c kryształu, struktury takie posiadają bardzo wysokie, wbudowane pola piezoelektryczne i piroelektryczne wpływające na własności optyczne przyrządów. Obecnie w wielu grupch prowadzi się prace nad wytwarzaniem struktur laserowych na niepolarnych lub tak zwanych semipolarnych powierzchniach kryształów GaN.
[[Plik:TO-18-blue-2.jpg|thumb|550px|center| Szczegóły montażu niebieskich diod laserowych w obudowach 5.6 mm. Z archiwum IWC PAN]]
 
 
Od strony processingowej niebieskie diody laserowe wytwarzane sa zwykle jako lasery wąskopaskowe (szerokość paska od 1.5-2 um), z trawioną mesą i izolacją tlenkową.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne