Yirmisekiz Mehmed Çelebi: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WP:SK, poprawa linków
m (drobne merytoryczne)
(WP:SK, poprawa linków)
'''Yirmisekiz Mehmed Çelebi''' (zm. 1732) był tureckim dyplomatą, którego [[sułtan]] [[Ahmed III]] wysłał na dwór Ludwika XV w [[1720]] roku. Dziś Çelebi pamiętany jest przede wszystkim jako autor relacji z podroży do Francji zwanej: "''Sefaretname''".
 
Yirmisekiz Mehmed Çelebi urodził się w [[Adrianopol|Edirne]]. Nie znamy daty jego narodzin. Jego ojciec, Süleyman Ağa, był dowódcą oddziału [[janczarzy|janczarów]] i zmarł podczas kampanii w [[Pecz]]u. Mehmed Çelebi sam służył w korpusie janczarów; w 28. batalionie ("orta" w terminologii tureckiej tych czasów). Stąd dodano mu przezwisko "Yirmisekiz" (dwadzieścia-osiem po turecku). Jego potomkowie, także jego syn, późniejszy [[wielki wezyr]] nosili imię: "Yirmisekizzade" ("syn dwudziestki-ósemki").
 
z armii, Yirmisekiz Mehmed Çelebi przeszedł do służby cywilnej, zostając nadzorcą mennic sułtańskich. W roku 1720 [[Ahmed III]] wysłał go jako ambasadora do Francji. Trwająca 11 miesięcy misja dyplomatyczna była pierwszą permanentną ambasadą państwa tureckiego. Po powrocie do Stambułu Mehmed Çelebi zaprezentował swe dokonania i obserwacji sułtanowi w formie książkowej.
Po powrocie z kolejnej ambasady w Egipcie, Yirmisekiz Mehmed Çelebi, został wygnany, gdy [[Patrona Halil]] zorganizował powstanie i obalił Ahmeda III. Yirmisekiz Mehmed Çelebi zmarł w [[Magosa]] w [[1732]] i został pochowany przy tamtejszym meczecie.
 
Jego syn [[Yirmisekizzade Mehmed Said PaszaPaşa]] odzyskał potem sułtański fawor i został w [[1742]] wysłany do [[Paryż]]a na ambasadę. Z późniejszych swych misji w Szwecji i w Polsce pozostawił na podobieństwo ojca własną: "''Sefaretname''".
 
=== Źródła ===
* tr.wiki, en.wiki
 
{{Tureccy ambasadorzy}}
 
[[Kategoria:tureccy ambasadorzy we Francji]]
[[Kategoria:tureccyTureccy politycyambasadorzy we Francji]]
[[Kategoria:tureccyTureccy pisarzepolitycy]]
[[Kategoria:zmarliTureccy w 1732pisarze]]
[[Kategoria:Zmarli w 1732]]
 
[[de:Yirmisekiz Mehmed Çelebi]]
21 243

edycje

Menu nawigacyjne