Nikołaj Makarow (konstruktor): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
robot usuwa: en:Nikolay Makarov; zmiany kosmetyczne
(WP:SK, oznaczanie jako przejrzane po raz pierwszy)
m (robot usuwa: en:Nikolay Makarov; zmiany kosmetyczne)
Rozpędzona machina wojenna wymagała każdej ilości broni, a to – dużej intensywności produkcji. Talent Nikołaja Makarowa został dostrzeżony przez Szpagina, po czym szybko awansował on od nadzoru produkcji do stanowiska konstruktora wiodącego zakładu. W [[1944]] roku w końcu formalnie zakończył naukę w Tulskim Instytucie, otrzymując dyplom inżyniera z wyróżnieniem.
 
W [[1945]] roku Makarow wziął udział w konkursie na nową broń osobistą dla oficerów wojska i służb państwowych – następcę pistoletu [[Pistolet TT|TT]] ([[Fiodor Tokariew|F.W. Tokariew]], „ojciec” TT, także podjął wyzwanie). Nowa konstrukcja miała mieć mniejsze gabaryty i wagę od „tetetki”, mieć też lepszą od niej celność i być bardziej niezawodną w walce. Do wyboru dano konstruktorom [[nabój]] [[Nabój 7,62 x 25 mm TT|7,62 mm]] (taki jak w TT) oraz nowy nabój [[Nabój 9 x 18 mm Makarowa|9 × 18 mm]] ze zmniejszoną ilością [[proch]]u w łusce, skonstruowany przez W.W. Siemina. Makarow przygotował w [[1947]] roku dwa projekty: TKB-412 z nabojem 7,62 mm i TKB-429 kalibru 9 mm, wzorowane na niemieckim pistolecie [[Walther PP]]. Projekt na nabój 9 mm zwyciężył w konkursie i po trwających od [[1949]] roku intensywnych testach serii doświadczalnej, od [[1951]] roku wszedł na uzbrojenie [[Armia Czerwona|Armii Radzieckiej]] jako przepisowy pistolet pod oznaczeniem PM ([[Pistolet Makarowa]]) – ПМ (Пистолет Макарова). Przez kolejne 50 lat wyprodukowano w ZSRR ponad 5 milionów tych pistoletów.
 
Drugim znanym projektem Makarowa było skonstruowane wspólnie z [[Nikołaj Afanasjew|N. M. Afanasjewem]] [[działko lotnicze]] kaliber 23 mm AM-23 (''Afanasjewa-Makarowa 23mm''), używane od [[1953]] w wielu typach radzieckich samolotów (m.in. transportowe [[An-12]] i [[Ił-76]], strategiczny bombowiec [[Tu-95]]). W późniejszych latach Makarow m.in. kierował pracami nad [[przeciwpancerny pocisk kierowany|przeciwpancernymi zestawami rakietowymi]] [[9M111 Fagot]] i [[9M113 Konkurs]]. Na koncie Makarowa znajduje 36 patentów z zakresu konstrukcji broni.
 
{{DEFAULTSORT:Makarow, Nikołaj}}
 
[[Kategoria:Rosyjscy konstruktorzy broni]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1914]]
[[Kategoria:Zmarli w 1988]]
 
[[en:Nikolay Makarov]]
[[fr:Nikolaï Fiodorovitch Makarov]]
[[hu:Nyikolaj Fjodorovics Makarov]]
2 997 508

edycji

Menu nawigacyjne