Neoterycy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 508 bajtów ,  11 lat temu
dodanie brakujących informacji
m (robot dodaje: de:Neoteriker)
(dodanie brakujących informacji)
'''Neoterycy''' (od [[gr.]] ''hoi neoteroi poietai'', dosłownie "poeci młodsi") - to termin oznaczający współcześnie grupę młodych poetów rzymskich działających w połowie I wieku p.n.e.
 
Neoterycy zerwali z rzymską tradycją wielkich [[epos]]ów historycznych. Wzorując się na poezji [[hellenizm|hellenistycznej]], zwłaszcza aleksandryjskiej, preferowali utwory niewielkich rozmiarów (epigramy, fraszki, krótkie scenki, pieśni weselne i żałobne, epylliony - małe poematy epickie), lecz wycyzelowane do perfekcji (np. jeden z nich, [[Helwiusz Cynna]], pracował przez dziewięć lat nad [[epylion]]em zatytułowanym "Smyrna"). Znamienne było przyjęcie zasady konstruowania poezji na wzór [[Kallimach z Cyreny|Kallimach]]a. JedynymPisali przedstawicielemnajczęściej neoterykówo przeżyciach osobistych, któregoszczególnie utworymiłości. znamyCharakteryzowali się uczonością - mitologiczną, jestgeograficzną, [[Katullus]]literacką. ZW innychepyllionach zachowałymitologicznych sięprzedstawiali mało znane mity. Poematy nie najwyżejprzekraczały kilkuwersowe500 fragmentywersów.
 
Przywódcą nowej szkoły był Publiusz Waleriusz Katon, którego dzieła nie zachowały się. Jedynym przedstawicielem neoteryków, którego utwory znamy, jest [[Katullus]]. Z innych (jak np. Helwiusz Cynna, Licyniusz Kalwus i Warron "Atacinus") zachowały się najwyżej kilkuwersowe fragmenty.
 
Z neoterykami sympatyzował - młody w okresie ich działalności - [[Wergiliusz]], ślady ich wpływu odnajduje się w jego twórczości.
4

edycje

Menu nawigacyjne