Sicherheitspolizei: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2467 bajtów ,  13 lat temu
m
przeniesienie części tekstu z innego artykułu
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (przeniesienie części tekstu z innego artykułu)
 
Nazwą Sipo określano też niemiecką formację policyjną na Górnym Śląska istniejącą od wiosny [[1919]] do [[4 października]] [[1920]] roku.
 
== Sicherheitspolizei w Generalnym Gubernatorstwie ==
[[Sicherheitspolizei]], czyli ''Policja Bezpieczeństwa'' i [[Sicherheitsdienst]] (SD), czyli ''Służba Bezpieczeństwa'', stanowiły część sił bezpieczeństwa w GG.
 
W skład ''Policji Bezpieczeństwa'' wchodziły ''Policja Kryminalna'' (KriPo) oraz Geheime Staatspolizei [[Gestapo]] ''Tajna Policja Państwowa''. SiPo i SD posiadały w generalnym Gubernatorstwie wspólne dowództwo i liczyły w sumie ok. 2 000 ludzi. Ich głównym zadaniem było planowanie i kontrola zbrodniczych zamierzeń władz Generalnego Gubernatorstwa, infiltrowanie i [[inwigilacja]] społeczeństwa polskiego, badanie jego bieżących nastrojów, nadzór nad imprezami kulturalnymi i kontrola nad [[Kościół (organizacja)|Kościołem]].
 
[[Plik:Obóz-skaryszewska.jpg|250px|right|thumb|Obóz przejściowy na ulicy Skaryszewskiej w Warszawie]]
Zadania Gestapo koncentrowały się na ogóle spraw politycznych, zwalczaniu ruchu oporu, nadzorze nad [[getto|gettami]], sądami doraźnymi, udziale w wyniszczaniu biologicznym społeczeństwa, realizacji i inspirowaniu zbrodniczych planów nazistowskiej polityki rasowej, oraz udziale w masowych przesiedleniach.
 
Gestapo stosowało różnorakie tortury i brutalne metody śledcze aby wydobyć zeznania od aresztowanych, w sieci więzień rozlokowanych w całym kraju, zwykle było to bicie pejczem, nahajem, kolbą od broni, przypalanie palnikiem, wieszanie głową w dół, tortury z użyciem [[Prąd elektryczny|prądu elektrycznego]], oraz inne podobne metody.
 
Zarówno metody policji jak i organów bezpieczeństwa w Generalnym Gubernatorstwie w stosunku do ludności, charakteryzuje wypowiedź jednego z przedstawicieli niemieckiej administracji okupacyjnej ("Ocena stosunków panujących w Generalnej Guberni"<ref name="Polityka III Rzeszy w okupowanej Polsce"/> z czerwca 1943):
 
: ''"Metody stosowane przez władze policyjne są bezwzględne, okrutne i niegodne człowieka. Obejmują one łapanie ludzi w domach, na ulicach, placach, w lokalach, rozstrzeliwanie i wieszanie bez wyboru i dochodzenia winy (zbiorowa odpowiedzialność), stosowanie katuszy dla wymuszenia zeznań albo materialnych korzyści, różne wyszukane fizyczne i duchowe udręki przy męczącej pracy i warunkach sanitarnych sprzyjających chorobom i śmierci. Wydaje się, że każdy pretekst jest dobry, by Polaka okaleczyć lub zniszczyć"''<ref name="Polityka III Rzeszy w okupowanej Polsce"/>
 
== Zobacz też ==
64 875

edycji

Menu nawigacyjne