Dyskusja:Gwarancja ubezpieczeniowa: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
literatura
ort
Linia 36: Linia 36:
Jak Pani widzi w procesie udzielania gwarancji ubezpieczeniowej są dwie umowy : 1) pomiędzy zakładem ubezpieczeń i zleceniodawcą (w praktyce zwanym najczęściej wnioskodawcą), określająca warunki udzielenia gwarancji na rzecz Beneficjenta 2)pomiędzy zakładem ubezpieczeń (gwarantem) a Beneficjentem zawierająca zobowiązanie do zapłaty.
Jak Pani widzi w procesie udzielania gwarancji ubezpieczeniowej są dwie umowy : 1) pomiędzy zakładem ubezpieczeń i zleceniodawcą (w praktyce zwanym najczęściej wnioskodawcą), określająca warunki udzielenia gwarancji na rzecz Beneficjenta 2)pomiędzy zakładem ubezpieczeń (gwarantem) a Beneficjentem zawierająca zobowiązanie do zapłaty.
Prawidłowe określenie stosunków prawnych na linii Beneficjent - zakład ubezpieczeń (gwarant) - dłużnik (zleceniodawca) jest dopiero punktem wyjścia do napisania artykułu o gwarancji ubezpieczeniowej.
Prawidłowe określenie stosunków prawnych na linii Beneficjent - zakład ubezpieczeń (gwarant) - dłużnik (zleceniodawca) jest dopiero punktem wyjścia do napisania artykułu o gwarancji ubezpieczeniowej.
Odnośnie "zdarzenia losowego" ustosunkuję się jak znajdę chwilę czasu, czytałem inne orzeczenia i sporo literatury w tym temacie.
Odnośnie "zdarzenia losowego" ustosunkuję się jak znajdę chwilę czasu, czytałem inne orzeczenia i sporo literatury na ten temat.


Przykładowa literatura:
Przykładowa literatura:

Wersja z 13:14, 22 paź 2009

Niestety opis dotyczący gwarancji ubezpieczeniowej zawiera bardzo poważne błędy merytoryczne. Przede wszystkim : w gwarancjach ubezpieczeniowych nie występuje pojęcie "ZDARZENIA LOSOWEGO" charakterystycznego dla umowy ubezpieczenia. W związku z tym pierwsze zdanie artykułu jest sprzeczne z treścią akapitu pn. "Gwarancja ubezpieczeniowa a umowa ubezpieczenia". Cały artykuł roi się od poważnych błędów merytorycznych. 62.111.175.211 (dyskusja) 11:21, 21 paź 2009 (CEST) praktyk[odpowiedz]


poprzedni artykuł Gwarancje ubezpieczeniowe

Gwarancja ubezpieczeniowa jest pisemnym zobowiązaniem zakładu ubezpieczeń do zapłaty określonej w gwarancji sumy pieniężnej na żądanie Beneficjenta gwarancji, spełniające warunki zapłaty określone w tekście gwarancji.

Gwarancje ubezpieczeniowe są wydawane przez zakłady ubezpieczeń na wniosek i na rachunek Wnioskodawcy w formie listu gwarancyjnego adresowanego do Beneficjenta gwarancji.

Kategoria:Ubezpieczenia Kategoria:Prawo


Gwarancje Ubezpieczeniowe - polemika

Niestety artykuł autorstwa Agunia777 zawiera sporo poważnych błędów merytorycznych i chyba tylko dlatego, że był dłuższy od stuba i zawiera diagram, zastąpił poprzednią definicję gwarancji ubezpieczeniowej. Przykro mi, ale gwarancje ubezpieczeniowe nie są płatne "na wypadek wystąpienia określonego w UMOWIE GWARANCYJNEJ ZDARZENIA LOSOWEGO". Pojęcie "zdarzenia losowego" jest charakterystyczne dla umów ubezpieczenia potwierdzanych tradycyjnie polisami I NIE MA ZASTOSOWANIA DO GWARANCJI. Proszę uważnie przeczytać (zwłaszcza prawnicy !!!!) definicję zdarzenia losowego z linku wewnętrznego w Wikipedii. Podanie w artykule odnośników do przepisów prawnych, narysowanie diagramu etc. nie decyduje o jego poprawności ! Jest jeszcze więcej błędów w tym artykule ale "szkoda czasu i atłasu". Proszę zapytać prawnika z tytułem radcy prawnego specjalizującego się w prawie ubezpieczeniowym.

Proszę o odpowiedź dlaczego stub Gwarancje Ubezpieczeniowe [1] został nazwany jako "dziwny" i w jakim zakresie był merytorycznie niepoprawny.

praktyk 62.111.175.211 (dyskusja) 13:30, 21 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]

  • Panie Praktyku, przyznam, że jestem zaskoczona Pańskimi zarzutami. Korzystałam z kilku źródeł i nie miałam żadnych wątpliwości. Inaczej bym tego artykułu nie pisała. A zdanie nt. "zdarzeń losowych" podparłam przepisami ( art. 3 ust.1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej ). Podpierałam się ponadto znalezioną sentencją orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu ( z dnia 11 stycznia 2006 r., sygn. I ACa 761/05 ). Jest tam wyraźnie napisane o konieczności wystąpienia "zdarzenia losowego". Proszę się do tego odnieść. Jeżeli, jak Pan wyżej napisał, jest wiele błędów w tym artykule, to proszę je wyłuszczyć. Agunia777 (dyskusja) 22:05, 21 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]
  • Punktem wyjścia do dyskusji niech będzie narysowany przez Panią diagram. Już na nim widać "teoretyczne" i zarazem błędne podejście do tematu. W Ustawie o działalności ubezpieczeniowej nie występuje pojęcie "umowa gwarancyjna" , które zamieściła Pani na diagramie pokazując stosunek prawny łączący gwaranta i dłużnika (zleceniodawca). Zamiast tego jest pojęcie "umowa gwarancji ubezpieczeniowej". To jednak dwa różne pojęcia. -- (praktyk) 62.111.175.211 (dyskusja) 12:52, 22 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]

A jaki stosunek prawny łączy wierzyciela (Beneficjenta) z zakładem ubezpieczeń. Brak zaznaczenia tej relacji na diagramie.

Na podstawie JAKIEJ UMOWY zakład ubezpieczeń jest dłużnikiem Beneficjenta, skoro - WG DIAGRAMU - beneficjent nie jest stroną "umowy gwarancyjnej" -jak to Pani nazwała- tylko zakład ubezpieczeń + dłużnik (zleceniodawca)?

Czy na podstawie "umowy gwarancyjnej" , kórej nie jest stroną, Beneficjent zażąda od zakładu ubezpieczeń "wypłaty sumy pieniężnej" (określenie z diagramu) ? Jak Pani widzi brak tutaj jakiegoś istotnego elementu. I właśnie w braku tego elementu widać, że artykuł został napisany na zasadzie = teoria+wyobraźnia podpowiadająca interpretację teorii. Jaki to element ? Tym najważniejszym elementem jest sama "GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA" , którą dostaje fizycznie do ręki Beneficjent. NIE MA JEJ U PANI NA DIAGRAMIE !! Jak Pani widzi w procesie udzielania gwarancji ubezpieczeniowej są dwie umowy : 1) pomiędzy zakładem ubezpieczeń i zleceniodawcą (w praktyce zwanym najczęściej wnioskodawcą), określająca warunki udzielenia gwarancji na rzecz Beneficjenta 2)pomiędzy zakładem ubezpieczeń (gwarantem) a Beneficjentem zawierająca zobowiązanie do zapłaty. Prawidłowe określenie stosunków prawnych na linii Beneficjent - zakład ubezpieczeń (gwarant) - dłużnik (zleceniodawca) jest dopiero punktem wyjścia do napisania artykułu o gwarancji ubezpieczeniowej. Odnośnie "zdarzenia losowego" ustosunkuję się jak znajdę chwilę czasu, czytałem inne orzeczenia i sporo literatury na ten temat.

Przykładowa literatura:

1. J.Kukiełka, D.Poniewierka - "Ubezpieczenia finansowe", wyd. Branta, Bydgoszcz-Warszawa 2003;

2. I.Heropolitańska, B.Andrzejuk - "Gwarancje bankowe i ubepieczeniowe" wyd. Wolters Kluver Polska, Warszawa 2007

-- (praktyk) 62.111.175.211 (dyskusja) 12:52, 22 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]