Dyskusja:Gwarancja ubezpieczeniowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
(odpowiedź)
 
[[Wikipedysta:Agunia777|Agunia777]] ([[Dyskusja wikipedysty:Agunia777|dyskusja]]) 14:39, 22 paź 2009 (CEST)
 
 
Za poprawę błędów ort. bardzo dziękuję. Wynikają one z pośpiechu.
Napisała Pani, że diagram został zamieszczony pod nagłówkiem dotyczącym "umowy gwarancyjnej" , ale takiego pojęcia - jak napisałem Pani wyżej- NIE MA W USTAWIE O DZIAŁALNOŚCI UBEZPIECZENIOWEJ, np. art. 3 ustawy mówi o "umowie gwarancji ubezpieczeniowej", skoro Pani się na te ustawę powołuje.
Napisała Pani, że meritum diagramu było pokazanie sprawy "z punktu widzenia dłużnika,(...) że gwarant wypłaci '''za niego''' sumę pieniężną". GWARANT NIE PŁACI ZA NIEGO (zleceniodawcę), WYSTAWIAJĄC GWARANCJĘ GWARANT ZACIĄGA SWOJE WŁASNE ZOBOWIĄZANIE ODRĘBNE OD ZOBOWIĄZANIA DŁUŻNIKA Z KONTRAKTU PODSTAWOWEGO (np. produkcyjnego). Wypłacając z gwarancji gwarant jest dłużnikiem beneficjenta na podstawie wystawionej gwarancji a nie z kontraktu zleceniowdawca--wierzyciel.
Ja nie chcę wcale edytować tego hasła zamiast Pani, to mój pierwszy wpis na Wikipedii (stąd błędy w edycji), zorientowałem się,że jest to miejsce szkolno-studenckie+ świeżo upieczeni absolweńci.
Daję Pani wskazówki w którą stronę pójśc z tym hasłem.
A praktykę mam potężną właśnie w gwarancjach ubezpieczeniowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym, setki konsultacji z radcami prawnymi oraz rozmów z kolegami po fachu. Nie mam zamiaru tworzyć całości tego hasła. Jeśli odczuję taką potrzebę to puszczę coś w druku pod własnym nazwiskiem.
 
A teraz praktyczny przykład: gwarancja należytego wykonania kontraktu, płatna na pierwsze żądanie. Beneficjent (nabywca przedmiotu kontraktu np. kotła energetycznego)umyślnie nie przekazał zleceniodawcy(wykonawcy tego kotła) w kontraktowym terminie planu konstrukcyjnego kotła, wskutek czego zleceniodawca/wykonawca nie wykonał przedmiotu kontraktu w terminie dostawy. Beneficjent składa zakładowi ubezpieczeń żadanie zapłaty z gwarancji. Było zdarzenie losowe? Co nim jest ? Czy zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty z gwarancji ? Czy gwarancja jest płatna w wyniku zdarzenia losowego polegającego na niewykonaniu kotła energetycznego czy w wyniku złożenia przez Beneficjenta żądania zgodnego w formie i treści z warunkami gwarancji ? Podany przykład jest jednym z prostszych.
Pani Aguniu, jeśli Pani nie widziała w praktyce jak funkcjonują gwarancje to zapewniam, że są tu prawdziwe "alpejskie jazdy" i niejeden prawnik długo rozgryza te orzechy. Sama Pani napisała,że "umowa gwarancyjna (...) w dużej mierze została ukształtowana przez praktykę". Ano właśnie. Ustawa o działalności ubezpieczeniowej bardziej niż ogólnie traktuje ten temat a gwarancje to nie polisy. :-)
[[Specjalna:Wkład/62.111.175.211|62.111.175.211]] ([[Dyskusja wikipedysty:62.111.175.211|dyskusja]]) 17:56, 22 paź 2009 (CEST)praktyk
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne