Clondalkin: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1443 bajty ,  12 lat temu
brak opisu edycji
m
'''Clondalkin''' ([[język irlandzki|irl.]] '''Cluain Dolcáin''' co znaczy łąka Dolcana) - [[dzielnica]]miasto satelickie [[Dublin]]a, liczy około 43 tys. mieszkańców ([[2006]]). OśrodekLeży przemysłu10 spożywczegokm od centrum Dublina, w jednostce administracyjnej [[Dublin Południowy]], wchodzący w skład tradycyjnego hrabstwa Dublin.
Znajdują się tu trzy irlandzko języczne szkoły oraz filia południowo-dublińskiej biblioteki.
== Historia ==
Z opowieści wynika, że Clondalkin został założony przez Saint Mochua ponad 1400 lat temu. Wybudował on klasztor w pobliżu rzeki Camac. Jakieś sto lat póżniej dobudowano do klasztoru zamek.
W 832 Clondalkin zostało splądrowane i doszczętnie spalone przez duńskich Wikingów. Mimo to w połowie IXw. jeden z norweskich władców Amlaíb Conung wybudował tam fortece.
W 867 został zaatakowany przez Królestwo Loígis. Spłonęła forteca, stu zwolenników Conunga poległo. Rejon został pod duńską kontrolą, aż do porażki w znanej bitwie pod Clontarf w 1014.
W 1641 Clondalkin przyłączył się do rebelii, która ogarnęła Ulster a następnie całe Królestwo. Walczono przeciw zasadom [[Pałac Westminsterski|Pałacu Westminsterskiego]]. Irlandia od tego czasu posiada Parlament, choc państwo wciąż nie posiadało pełni władzy.
Clondalkin rozkwitło w latach 80. XXw. Wtedy niemal dwuipółkrotnie wzrosła liczba mieszkańców. Tendencja wzrostu wciaż się utrzymuje. Według powszechnego spisu ludności w 2006 w Clondalkin mieszkało 43 879 ludzi.
W 2010 bądz 2011 planuje się otworzyć metro, które połączy Clondalkin z centrum Dublina oraz z lotniskiem.
 
 
{{Irlandia stub}}
[[Kategoria:miasta w hrabstwie Południowy Dublin]]
176

edycji

Menu nawigacyjne