Bitwa pod Fryburgiem (1644): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  11 lat temu
m
m (robot dodaje: pt:Batalha de Freiburg)
Armia bawarska [[Franz von Mercy|von Mercy'ego]] (15 000 żołnierzy i 28 dział) zajmowała umocnioną pozycję kilka kilometrów przed [[Fryburg Bryzgowijski|Fryburgiem]]. Francuzi (16 000 żołnierzy i 40 dział) podzielili się na dwie grupy - [[Henri de Turenne|Turenne]] rankiem [[3 sierpnia]] ruszył lasami i wąwozami by obejść lewe skrzydło armii bawarskiej, [[Kondeusz Wielki|Kondeusz]] natomiast zajął pozycje od czoła Bawarczyków. Bitwa ropoczęła się o godzinie 17, gdy Kondeusz podjął decyzję o natarciu na wzgórze Schomberg. Po ciężkich walkach Francuzi do wieczora zdołali opanować większość umocnień bawarskich. W tym czasie Turenne około godziny 17 wpadł na [[zasieki]], uwikłał się w walkę i nie mógł przeprowadzić skoordynowanego z akcją Kondeusza ataku na tyły nieprzyjaciela. Kłopoty Turenne'a pozwoliły wojskom von Mercy'ego skierować przeciw niemu swoje odwody, dzięki czemu Francuzom nie udało się złamać oporu armii bawarskiej.
 
Nocą armia bawarska porzuciła zajmowaną dotychczas pozycję i zajęła uprzednio przygotowaną pozycję na Josephbergu. Nowe pozycje bawarskie Francuzi zaatakowali swym prawym skrzydłwmskrzydłem rankiem [[5 sierpnia]], zostali jednak odparci. Podczas wymiany ognia artyleryjskiego większość dział francuskich została uszkodzona celnym ogniem bawarskich kanonierów. Po południu Francuzi znów ruszyli do ataku i ponownie zostali odparci - tym razem przez spieszoną jazdę bawarską.
 
Trzy dni armia francuska stała naprzeciw pozycji bawarskich, po czym wycofała się. Straciła w bitwie około 6000 żołnierzy.

Menu nawigacyjne