Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Przywrócono starszą wersję, jej autor to Zorro2212. Autor wycofanej edycji to 82.160.49.98.
(Przestawienie spoilera)
m (Przywrócono starszą wersję, jej autor to Zorro2212. Autor wycofanej edycji to 82.160.49.98.)
Pomysłu na opowiadanie dostarczyło Sapkowskiemu wiadomość o ślubie [[Paweł Ziemkiewicz|Pawła Ziemkiewicza]] i [[Paulina Braiter-Ziemkiewicz|Pauliny Braiter]]. Jego treścią jest przebieg wesela [[Geralt z Rivii|Geralta]] i [[Yennefer z Vengerbergu]]. W opowiadaniu występuje wiele postaci znanych z wczesnych opowiadań z cyklu wiedźmińskiego, jak też nawiązania do części sagi, która w momencie publikacji opowiadania (1994) jeszcze nie istniała. Sapkowski we wstępie do wydania z roku 2000 wyjaśniał to następująco:
{{CytatD|Uważni czytelnicy dostrzegą jednak w "Coś się kończy..." pewne fragmenty tekstu, które opowiadanie z pięcioksięgiem łączą tak jakby. Jest to niezbity dowód na fakt, że "wiedźmińska saga" tworzona była według precyzyjnego planu, nie była, wbrew plotkom, pisana chaotycznie niczym rozgrywka role playing game, a zakończona wtedy, gdy autorowi się znudziło.}}
 
== Ciekawostki ==
{{Spoiler}}
* W opowiadaniu jednym z gości weselnych jest "poseł '''króla''' Sigismunda". Może to oznaczać iż w sadze, wedle pierwotnego zamysłu autora, [[Filippa Eilhart]] po zamordowaniu króla Vizmira miała osadzić na tronie Redanii swojego kochanka (i jednocześnie szefa tajnych służb Redanii), [[Sigismunda Dijkstrę]].
{{endspoiler}}
 
== Bibliografia ==

Menu nawigacyjne