Reguła Hunda: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 890 bajtów ,  16 lat temu
dodałem Reguły Hunda w formie nie sformatowanej dla potrzeb Wikipedii. Jeżeli możesz podopisywać linki gdzie trzeba to dopisz
m (+lnk +drb)
(dodałem Reguły Hunda w formie nie sformatowanej dla potrzeb Wikipedii. Jeżeli możesz podopisywać linki gdzie trzeba to dopisz)
'''Reguła Hunda''' - reguła mówiąca, że w [[atom]]ie powinno być jak najwięcej [[elektron|elektronów]] niesparowanych. Elektrony ulegają sparowaniu po pojedynczym zapełnieniu wszystkich form przestrzennych danych [[orbital]]i danej [[powłoka elektronowa|powłoki elektronowej]].
 
Kolejność wypełniania podpowłok: reguły Hunda
 
0. Zapełnione powłoki nie wnoszą wkładu do L(całkowity orbtalny moment pędu) i S(całkowity spinowy moment magnetyczny).
 
1.W stanie podstawowym elektrony o tej samej wartości l są rozmieszczane tak, żeby wypadkowy spin S był maksymalny.Stany o wyższej multipletowości mają więc niższe energie.
 
2.Po osiągnięciu maksymalnej wartości Selektrony są rozmieszczane pomiędzy stany o ml w taki sposób, żeby zmaksymalizować m<sub>L</sub>= Σm<sub>l</sub> Dla danej 2S+1, stany o niższej energii mają większe L.
 
3.Po uwzględnieniu energii LS najniższe energie mają:
 
-Termy o najmniejszych wartościach J dla podpowłokzapełnionych mniej niż w połowie,
 
-Termy o największych wartościach J dla podpowłokzapełnionych więcej niż w połowie (zmienia się znak pola magnetycznego działającego na elektron).
 
{{fiz-stub}}
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne