Pojezierze Iławskie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne techniczne
(drobne techniczne)
Według St. Srokowskiego, polskiego konsula w [[Królewiec|Królewcu]] do 1939 roku i autora książki „Prusy Wschodnie”, wyżyny Oberlandu Wschodniopruskiego są przejściem pomiędzy Pojezierzem Mazurskim a nizinnymi terenami nadmorskimi, przedzielanymi przez Kanał Oberlandzki (Elbląski); na część wyższą (wschodnią) i część niższą (zachodnią).
Część zachodnia obniża się ku południowi, sięgając [[Góra Dylewska|Góry Dylewskiej]] i [[Jeziorak]]a, skąd już w [[Średniowiecze|średniowieczu]] podróżowano do Elbląga tzw. Starą Drogą (Alter Weg) wiodącą przez [[Pniewo]], [[Drulity]], [[Kęty]], [[Krasin]], [[Stare Kusy]], [[Krosno]], [[Kalsk]], [[Zielony Grąd]] i [[Przezmark]] do [[trakt elbląski|traktu elbląskiego]]. Nazwę Oberland stosowano w okresie lat 1525 - 1752 dla utworzonego w miejsce komturstw powiatu oberlandzkiego (Preussische Kreis Oberland) ze stolicą w [[Zalewo|Zalewie]].
Dzisiaj wobec braku w języku polskim odpowiednika terminu Oberland, dla terenów wchodzących w skład dawnego powiatu suskiego, a obecnie iławskiego, o własnych odmiennie przebiegających; dziejach, ukształtowaniu terenu, składzie ludnościowym, architekturze, [[gwara|gwarze]] i [[obyczaje|obyczajach]], obejmujących terytorialnie miasta i gminy: [[Iława]], [[Lubawa]], [[Kisielice]], [[Susz]], [[Zalewo]] i [[Prabuty]] z Gdakowem, które nie leżą ani na Warmii ani na Mazurach, Powiślu, czy Żuławach. Wydaje się, że najbardziej trafną polską nazwą określającą przynależność geograficzną i charakter tych ziem byłaby nazwa - Pomorze Górne.
Wynika to nie tylko z położenia geograficznego tego subregionu posiadającego własne autonomiczne ukształtowanie terenu, charakter zabudowy, powiązania komunikacyjne oraz sposób życia ludności, utrzymującej się w głównej mierze z [[rolnictwo|rolnictwa]] i [[gospodarka leśna|gospodarki leśnej]], ale też i z tradycji, która kazała miasteczko Biskupiec leżące na trasie Iława-[[Toruń]] dla odróżnienia od Biskupca Reszelskiego nazwać Biskupcem Pomorskim, miejscowość [[Mikołajki]] leżącą pomiędzy Suszem a Prabutami, dla odróżnienia od Mikołajek leżących na Mazurach nazwać Mikołajkami Pomorskimi. Natomiast naszą Iławę leżącą nad Jeziorakiem, nazywaną do 1945 roku Iławą Niemiecką (Deutsch Eylau), dla odróżnienia jej od leżącej w Prusach Wschodnich Iławy Pruskiej (Preusische Eylau) obecnie [[Bagrationowsk]], w pierwszych latach powojennych nazywano całkiem trafnie i słusznie Iławą Pomorską.
 
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne