Przymierze dla Polski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
Linia 55: Linia 55:


==Zobacz też==
==Zobacz też==
* [http://gabrieljanowski.pl/ Strona internetowa prezesa partii Gabriela Janowskiego]
*[http://gabrieljanowski.pl/ Strona internetowa prezesa partii Gabriela Janowskiego]
* [[Kategoria:Partie i ugrupowania III RP]]
*[[Kategoria:Partie i ugrupowania III RP]]
* [[Kategoria:Partie polskiego ruchu narodowego]]
*[[Kategoria:Partie polskiego ruchu narodowego]]
* [[:Kategoria:Politycy Przymierza dla Polski|Politycy Przymierza dla Polski]]
*[[:Kategoria:Politycy Przymierza dla Polski|Politycy Przymierza dla Polski]]

Wersja z 09:16, 3 maj 2010

Przymierze dla Polski
Państwo {{{państwo}}}
Lider

Gabriel Janowski

Adres siedziby

ul. Wspólna 65a/31, 00-687 Warszawa

Gabriel Janowski podczas jednego ze spotkań Ruchu Przełomu Narodowego i Klubów Patriotycznych

Przymierze dla Polski (PdP) – polska prawicowa partia polityczna , powołana 8 kwietnia 2001, której przewodniczącym jest Gabriel Janowski. Należą do niej głównie byli politycy Ligi Polskich Rodzin i Naprzód Polsko.

Historia Przymierza dla Polski

W okresie od 23 lipca 2001 do 20 grudnia 2002 partia współpracowała z Ligą Polskich Rodzin, kiedy to zaczęły narastać konflikty z kierownictwem Ligi i jej ówczesnym przewodniczącym Romanem Giertychem. Janowski ostro krytykował kierownictwo partii m.in. za popieranie kary śmierci, promowanie Młodzieży Wszechpolskiej oraz tworzenie modelu "partii wodzowskiej". Do dzisiaj uważa, że LPR nie może określać się mianem partii chrześcijańskiej, gdyż dawno porzuciła te ideały, na rzecz partyjnych interesów.

W latach 2001-2004 stronnictwo wraz z Ligą Polskich Rodzin w całości opowiadało się przeciwko wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej organizując wiele spotkań, na których przekonywano do głosowania przeciwko wstąpieniu do jej struktur. W 2004 głosowali wspólnie także przeciwko wysłaniu polskiego kontyngentu wojskowego do Iraku.

W 2005 współtworzyła Ruch Patriotyczny Rzeczypospolitej Polskiej, zachowując jednak autonomię wewnątrz ugrupowania. Pod koniec IV kadencji Sejmu Gabriel Janowski zasiadał w kole Ruch Patriotyczny. W wyborach parlamentarnych w 2005 RP nie przekroczył progu wyborczego, uzyskując 1,05% głosów.

W latach 2005-2006 do partii należał prof. Rafał Broda - publicysta Radia Maryja i TV Trwam[1].

15 września 2007 PdP zgłosiło własny komitet wyborczy do udziału w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Partia zarejestrowała dwóch kandydatów do Senatu. Byli nimi:

W tych samych wyborach do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu wyborczym Rzeszów kandydował działacz PdP Kazimierz Jaworski, który uzyskał 188 375 głosów zostając senatorem VII kadencji. Dzień po wyborach został członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a już w latach 2006-2007 był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. rolnictwa i wsi.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 prezes partii Gabriel Janowski był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu podwarszawskim. Uzyskał 20 907 głosów, co dało mu drugie miejsce na liście PiS w okręgu, jednak nie pozwoliło na uzyskanie mandatu eurodeputowanego. Politycy PdP mięli nadzieję, że start Janowskiego z listy PiS to chęć otwarcia się na inne środowiska prawicowo-chrześcijańskie, co jednak nie nastąpiło[2].

W 2010 Gabriel Janowski ogłosił swój start w przedterminowych wyborach prezydenckich, jako kandydat partii. Poparcia udzieliła mu także część działaczy poprzednio należących do ugrupowania Naprzód Polsko, którzy przystąpili do partii (Robert Strąk, Dariusz Grabowski, Bogdan Pęk, Stanisław Szyszkowski, Jan Jarota, Marek Kawa)[3].

Obecnie niektórzy działacze ugrupowania (m.in. Gabriel Janowski) współpracują z Ruchem Przełomu Narodowego i Klubami Patriotycznymi prof. Jerzego Roberta Nowaka[4].

Program polityczny

Przymierze dla Polski określa się mianem partii o profilu chrześcijańsko-ludowo-patriotyczno-konserwatywnym.

W programie gospodarczym partia postuluje wspieranie rodzimych, polskich firm oraz preferencyjny system podatkowy wobec małej i średniej polskiej przedsiębiorczości. Sprzeciwia się też wprowadzeniu w Polsce waluty euro, postuluje reformę kompetencji Narodowego Banku Polskiego.

Ugrupowanie kładzie duży nacisk na politykę prorodzinną. Postuluje m.in. duże finansowe wsparcie dla rodzin z tytułu urodzenia dziecka (w szczególności dla rodzin ubogich), propagowanie modelu rodziny wielodzietnej, a także uproszczenie procedury adopcyjnej w przypadku porzucenia dziecka.

PdP proponuje promocję dorobku kultury narodowej poprzez program filmów fabularnych nt. dorobku polskiej myśli narodowej i budowę muzeów upamiętniających walki Polaków o niepodległość. W edukacji postuluje zwiększenie roli szkoły i jej pomocniczości wobec rodziny (szczególnie w środowiskach wiejskich). Partia postuluje też zwiększenie nakładów na naukę.

W polityce zagranicznej partia postuluje głębsze zawiązanie współpracy współpracy z krajami Europy środkowej i wschodniej.

Formacja określa się mianem partii eurorealistycznej i popiera koncepcję Europy ojczyzn opartej o wartości chrześcijańskie; postuluje uchwalenie karty Praw Wolnych Narodów Europy. Sprzeciwiała się uchwaleniu traktatu lizbońskiego.

Przymierze dla Polski sprzeciwia się różnym postulatom głoszonym przez partie lewicowe i liberalne, do których należy m.in.: legalizacja eutanazji, rejestracja związków homoseksualnych, legalizacja tzw. "narkotyków miękkich". Opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci, sprzeciwiając się stanowczo aborcji i eutanazji.

Posłowie Przymierza dla Polski w Sejmie IV kadencji

  1. Jest partia Maryja
  2. List Gabriela Janowskiego do Jarosława Kaczyńskiego
  3. Stefan Sękowski, "Powstaje autentyczny ruch prawicowy wokół Gabriela Janowskiego", "Opcja na Prawo", 22 kwietnia 2010
  4. Biografia Gabriela Janowskiego na stronie Klubów Patriotycznych

Zobacz też