Systems Network Architecture: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
interwiki, usunięty podpis
(interwiki, usunięty podpis)
W latach 50. XX wieku ceny komputerów oraz koszt ich utrzymania liczone były w milionach dolarów. Na luksus posiadania komputera mogły liczyć tylko nieliczne najbogatsze firmy. Pracownicy odległych filii przejawiali potrzebę korzystania z firmowego komputera nie mniejszą niż ich koledzy z centrali co zaowocowało koniecznością umożliwienia im tego dostępu. W wyniku takiego obrotu sprawy wiele firm zajmujących się rozwiązaniami sieciowymi skupiło swoją uwagę na dostarczeniu odpowiedniej technologii.
Jedną z takich technologii była ''Systems Network Architecture'' (SNA) [[IBM]]a.
 
SNA oparte jest na dwupunktowym komunikowaniu się urządzeń zwanych ''jednostkami fizycznymi'' (ang. PU - Physical Units) w ramach sesji zwanych ''jednostkami logicznymi'' (ang. LU - Logical Units). Rolę jednostek fizycznych spełniały rozmaite terminale, sterowniki komunikacyjne, multipleksery, drukarki i procesy czołowe - ich zadaniem było zapewnienie komunikacji na najwyższym poziomie za pomocą ''przepytywania'' (ang. polling) poszczególnych ''sterowników komunikacyjnych'' (nag. cluster controllers), z których każdy realizował analogiczne przepytywanie w stosunku do podporządkowanych sobie terminali.
[[IBM]]-owska architektura SNA miała na celu zapewnienie szybkiej obsługi żądań klienckich i niezawodnego realizowania transakcji. Dostęp do zasobów komputera centralnego, nawet przy umiarkowanej szybkości 9600 b/s był niemal natychmiastowy, pod warunkiem że wszystkie komputery sieci funkcjonowały prawidłowo w warunkach nominalnego obciążenia.
Sieć oparta na SNA była bardzo ciężka w utrzymaniu, zapewnienie współpracy ze sprzętem i oprogramowaniem innego dostawcy graniczyło niemal z cudem. W trakcie swojego przeszło 30-letniego żywota architektura ta była sukcesywnie dostosowywana do rosnących potrzeb biznesu i rozwijających się środowisk sieciowych, lecz jej zasadnicza koncepcja, dzięki oparciu o międzynarodowy standard OSI, pozostała cały czas w zasadzie niezmieniona.
 
Mimo swojego ogromnego wkładu w rozwój pierwotnych technik komunikacji danych, żywot SNA dobiega końca wypierany przez otwarte protokoły internetowe.
 
 
[[Grafika:SNA.jpg]]
 
--[[Wikipedysta:Łukasz S|Łukasz S]] 00:22, 2 sty 2006 (CET)
 
[[Kategoria:Sieci komputerowe|SNA]]
 
[[en:Systems Network Architecture]]
[[es:SNA]]

Menu nawigacyjne