Suizei: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4 bajty ,  12 lat temu
m
"."
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
m (prefekturze Nara)
m (".")
{{nihongo|'''Cesarz Suizei'''|綏靖天皇|Suizei [[tennō]]}} &mdash; 2. [[cesarze Japonii|cesarz Japonii]]<ref name="kunaicho">Kunaichō: [http://www.kunaicho.go.jp/ryobo/guide/002/index.html 綏靖天皇 (2)]</ref>, według tradycyjnego porządku dziedziczenia. <ref>Titsingh, Isaac. (1834). [http://books.google.com/books?id=18oNAAAAIAAJ&dq=nipon%20o%20dai%20itsi%20ran&pg=PA3#v=onepage&q&f=false ''Annales des empereurs du japon,'' pp. 3-4;] Ponsonby-Fane, Richard. (1959). ''The Imperial Family of Japan,'' p. 29.</ref>. </ref>
 
Suizei był synem [[Jinmu]] i jego żony [[Himetataraisuzu-hime no Mikoto]] (媛蹈鞴五十鈴媛命). Urodził się w [[632 p.n.e.]]. Objął tron cztery lata po [[śmierć|śmierci]] ojca (prawdopodobnie przez te cztery lata trwała wojna pomiędzy braćmi Suizei i [[Annei]] o sukcesję po ojcu). Współcześnie nie wiemy za wiele o jego osobie i o jego życiu, ponieważ w [[Japonia|japońskich]] narodowych [[kronika]]ch ''[[Nihon shoki]]'' i ''[[Kojiki]]'' znajdujemy jedynię krótką notatkę o jego imieniu i pochodzeniu. Wiadomo tylko, że przeniósł dwór do pałacu Takawoka w Kadzuraki.
 
Suizei panował w latach [[581 p.n.e.]]-[[549 p.n.e.]] <ref>Titsingh, p. 3; Alexandrowicz, Jerzy ''et al.'' (1902). [http://books.google.com/books?id=UNcDAAAAYAAJ&pg=PA625&dq=reizei&lr=lang_pl&as_drrb_is=q&as_minm_is=0&as_miny_is=&as_maxm_is=0&as_maxy_is=&as_brr=0&cd=1#v=onepage&q=reizei&f=false "Japonia," ''Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana,'' Vol. 31, p. 625.]</ref>. Jego brat, [[Annei]], stanął na czele buntu przeciwko Suizei. [[Cesarz]] został wkrótce obalony i dalszych jego losów nie znamy.
 
Mauzoleum cesarza Suizei znajduje się w [[Prefektura Nara|prefekturze Nara]]. Nazywa się ono ''Tsukida no oka no e no misasagi''. <ref>Ponsonby-Fane, p. 418.</ref>.
 
{{Przypisy}}
789

edycji

Menu nawigacyjne