Rafineria ropy naftowej: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 212 bajtów ,  16 lat temu
brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
'''Rafineria ropy naftowej''' - [[zakład przemysłowy]] wytwarzający [[paliwo|paliwa]], oleje[[olej]]e, smary[[smar]]y, asfalty[[asfal]]ty oraz inne surowce petrochemiczne wytwarzame z [[ropa naftowa|ropy naftowej]]. Produkty '''destylacji frakcjonowanej''' ropy naftowej przedstawia graf:
 
Na skalę destylacjiprzemysłową frakcjonowanej[[rektyfikacja]] ropy naftowej odbywa się w '''rafineriach''', w tzw. wieżach destylacyjnychrektyfikacyjnmych. Każdy z otrzymanych produktów rozdziela się dalej (np. [[mazut]] na [[wazelina|wazelinę]] lubi [parafina|parafinę]]) lub poddaje się innym przemianom chemicznym (np. dostosowanie benzyny jako paliwa do silników samochodowych lub samolotowych).
ROPA NAFTOWA
gaz rafineryjny benzyna nafta oleje napędowe i smary mazut asfalt
 
Ważniejsze procesy technologiczne: destylacja ropy naftowej (proces zachowawczy) oraz [[kraking]] i [[piroliza]] uzyskanych frakcji (procesy destruktywne). Ropa naftowa i produkty jej destylcji są substancjami palnymi. Płonącej ropy naftowej, benzyny i nafty nie można gasić za pomocą wody, gdyż, jako lżejsze od niek, wpływają na powierzchnię i palą się dalej.
Na skalę destylacji frakcjonowanej ropy naftowej odbywa się w '''rafineriach''', w tzw. wieżach destylacyjnych. Każdy z otrzymanych produktów rozdziela się dalej (np. mazut na wazelinę lub parafinę) lub poddaje się innym przemianom chemicznym (np. dostosowanie benzyny jako paliwa do silników samochodowych lub samolotowych).
 
Przy rafineriach istnieją też zazwyczaj oddziały produkujące [[polietylen]], [[polipropylen]] i [[polistyren]].
Ważniejsze procesy technologiczne: destylacja ropy naftowej (proces zachowawczy) oraz [[kraking]] i piroliza uzyskanych frakcji (procesy destruktywne). Ropa naftowa i produkty jej destylcji są substancjami palnymi. Płonącej ropy naftowej, benzyny i nafty nie można gasić za pomocą wody, gdyż, jako lżejsze od niek, wpływają na powierzchnię i palą się dalej.
 
{{stub}}
 
[[Kategoria:ChemiaPrzemysł]][[Kategoria:Inżynieria procesowa]]

Menu nawigacyjne