Autonomizm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 674 bajty ,  12 lat temu
→‎Historia: Autonomizm w Polsce
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (HotCat: Usunięto kategorię "Marksizm"; Szybkie dodanie kategorii "Nurty marksizmu")
(→‎Historia: Autonomizm w Polsce)
Pierwszą grupą realizującą w swoim działaniu koncepcje autonomistyczne była organizacja Socjalizm lub Barbarzyństwo, na której czele stał filozof [[Cornelius Castoriadis]]. Grupa ta skupiała się na krytyce [[stalinizm]]u oraz krajów Bloku Wschodniego, których ustrój uważała za deformujący idee [[socjalizm|socjalistyczne]] [[biurokratyczny kolektywizm]].
 
Pod wpływem autonomizmu włoskiego we Francji powstała grupa Towarzysze, skupiona wokół Yanna Moulier-Boutanga, istniejąca w latach 1974-1978, następnie wchodząca w skład Centrum Międzynarodowego na rzecz Nowych Przestrzeni Wolności, współpracującego z autonomistami włoskimi, a równolegle także w skład francuskiego Paryskiego Zgromadzenia Grup Autonomistów. Również we francuskim ruchu autonomistycznym ważną rolę odgrywali zwolennicy bezpośredniego działania, popierający niemiecką [[FrancjaFrakcja ArmiiCzerwonej CzerwonegoArmii|Frakcję Armii Czerwonej]], tworzący następnie zbrojną bojówkę [[Akcja Bezpośrednia]]. Autonomiści angażowali się również w tworzenie [[squat]]ów, tworzenie nielegalnych mediów, ruch na rzecz poprawy sytuacji bezrobotnych i imigrantów. Obecnie w ruchu dominuje właśnie ten typ działalności. Autonomiści nie prowadzą współpracy z innymi ugrupowaniami lewicy radykalnej we Francji.
 
=== Niemcy ===
Ruch nawiązujący do autonomizmu pojawił się w Niemczech pod koniec lat 70. i był blisko związany z anarchizmem. Autonomiści skupiali się na tworzeniu squatów, walce przeciwko budowie elektrowni jądrowym oraz w mniejszym stopniu na działaniach bezpośrednich. Obecnie istniejące grupy autonomistyczne współpracują z ruchami feministycznymi, ekologicznymi i antyfaszystowskimi.
 
Podobne formy działania podejmowały ruchy w Grecji i Danii.
 
=== Autonomizm w Polsce ===
W Polsce nie istnieją grupy czy organizacje odwołujące się do myśli autonomistycznej. Pewne elementy zbieżne można spotkać w działaniach [[Lewicowa Alternatywa|Lewicowej Alternatywy]], niektórych sekcji [[Federacja Anarchistyczna|Federacji Anarchistycznej]] i [[Inicjatywa Pracownicza|Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”]]. Szereg artykułów poświęconych autonomizmowi i pisanych z perspektywy autonomistycznej publikował półrocznik „[[Przegląd Anarchistyczny]]”. W 2007 r. ukazała się książka „Autonomia robotnicza” zawierająca tłumaczenia najważniejszych tekstów autonomistycznych.
 
== Bibliografia ==
287

edycji

Menu nawigacyjne