Jack Torrance: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 14 bajtów ,  11 lat temu
(artykuł zawiera opis zakończenia utworu / filmu)
'''John Daniel "Jack" Torrance''' – postać fikcyjna, bohater powieści ''[[Lśnienie (powieść)|Lśnienie]]'' [[Stephen King|Stephena Kinga]] z [[1977]]. Zagrany przez [[Jack Nicholson|Jacka Nicholsona]] w [[1980]] w [[Lśnienie (film)|filmowej adaptacji książki]] w reżyserii [[Stanley Kubrick|Stanleya Kubricka]], oraz przez [[Steven Weber|Stevena Webera]] w roku [[1997]] w [[The Shining (film z 1997)|miniserialu]].
 
W [[2003]] [[American Film Institute]] umieścił Torrance'a (granego przez Nicholsona) na 25 miejscu listy największych czarnych charakterów kina wszech czasów<ref>http://en.wikipedia.org/wiki/AFI's_100_Years..._100_Heroes_and_Villains</ref>.
 
== W powieści ==
Jack Torrance urodził się w rodzinie patologicznej. Jego ojciec bił zarówno swoją żonę jak i dzieci. Mimo to mały Jackie, nieświadomy problemów ojca z alkoholem, kochał ojca. W szkole nie powodziło mu się w nauce, był uczniem zawadiackim, aczkolwiek utalentowanym w sportach i przystojnym. W dorosłym życiu zajął się nauką o języku i pisaniem. Dostał posadę w szkole jako wykładowca. W tym też okresie poznał i ożenił się z [[WendyLśnienie Torrance(powieść)|Wendy]], która urodziła mu syna [[DannyLśnienie Torrance(powieść)|Danny'ego]]. Jednak i w tym okresie Jack popadł w [[alkoholizm]]. Po tym jak złamał rękę synowi jego żona myślała o rozwodzie, a po konflikcie z byłym uczniem został wydalony z pracy. Gdy jechał, wraz z Alem Schockleyem, potrącił cyklistę, lecz nie odnaleźli ciała. Po tym wydarzeniu oboje przestali pić. Al zrobił karierę w hotelu Panorama, gdzie w końcu dał Jackowi posadę jako nadzorcy w sezonie zimowym. Jackowi wszystko układało się na przyszłość, dopóki nie osiadł w Panoramie. Prześladujące go [[duch (spirytyzm)|duchy]] hotelu i inne [[zjawiska paranormalne]] doprowadziły go do obłędu. Stopniowo coraz bardziej nienawidził swojej żony, w końcu postanowił ją zabić młotkiem.
 
Jack Torrance urodził się w rodzinie patologicznej. Jego ojciec bił zarówno swoją żonę jak i dzieci. Mimo to mały Jackie, nieświadomy problemów ojca z alkoholem, kochał ojca. W szkole nie powodziło mu się w nauce, był uczniem zawadiackim, aczkolwiek utalentowanym w sportach i przystojnym. W dorosłym życiu zajął się nauką o języku i pisaniem. Dostał posadę w szkole jako wykładowca. W tym też okresie poznał i ożenił się z [[Wendy Torrance|Wendy]], która urodziła mu syna [[Danny Torrance|Danny'ego]]. Jednak i w tym okresie Jack popadł w [[alkoholizm]]. Po tym jak złamał rękę synowi jego żona myślała o rozwodzie, a po konflikcie z byłym uczniem został wydalony z pracy. Gdy jechał, wraz z Alem Schockleyem, potrącił cyklistę, lecz nie odnaleźli ciała. Po tym wydarzeniu oboje przestali pić. Al zrobił karierę w hotelu Panorama, gdzie w końcu dał Jackowi posadę jako nadzorcy w sezonie zimowym. Jackowi wszystko układało się na przyszłość, dopóki nie osiadł w Panoramie. Prześladujące go [[duch (spirytyzm)|duchy]] hotelu i inne [[zjawiska paranormalne]] doprowadziły go do obłędu. Stopniowo coraz bardziej nienawidził swojej żony, w końcu postanowił ją zabić młotkiem.
 
{{Przypisy}}
 
{{DEFAULTSORT:Torrance, Jack}}
 
[[Kategoria:Fikcyjni mordercy]]
[[Kategoria:Lśnienie]]
[[Kategoria:Postacie literackie]]
[[Kategoria:Postacie z filmów grozy]]

Menu nawigacyjne