Sejm Rzeszy w Spirze: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięty 1 bajt ,  11 lat temu
m (robot dodaje: en:First Diet of Speyer)
==Sejm Rzeszy 1544 roku==
[[Plik:Kurien des reichstages des Hieiligen Römischen Reiches.jpg|200px|left]]
Sejm trwał od [[20 lutego]] do [[10 czerwca]]. Tym same w obradach uczestniczył sam cesarz [[Karol V Habsburg]]. Obecność cesarza była wyzwaniewyzwaniem dla mieszkańców miasta którzy przyjęli władcę z największymi honorami. Sam sejm również był najbardziej okazały ze wszystkich dotychczasowych wiązało się to między innymi z faktem, że w mieście mieszkała większość protestantów.
Sejm podjął decyzję o kontynuowaniu wojny z imperium osmańskim, oraz z królem Francji [[Franciszek I Walezjusz|Franciszkiem I Walezjuszem]].
 
==Sejm Rzeszy 1570 roku==
Sejm trwał od [[13 lipca]] przez około osiem miesięcy. Sejm został zwołany przez cesarza [[Maksymilian II Habsburg|Maksymiliana II Habsburga]], który uczestniczył w nim osobiście wraz z liczną rodziną. Był to najdłuższy i najbardziej kosztowny sejm w historii miasta. Sprawy religijnie nie było podejmowane ze względu na postanowienia [[Sobór trydencki|soboru trydenckiego]]. Głównym tematem sejmu była reforma Rzeszy, zwiększenie obronności Cesarstwa zwłaszcza wschodnich granic. Podjęto również uchwałę na mocy której drukarnie mogły funkcjonować jedynie w Wolnych miastach Rzeszy oraz miastach uniwersyteckich.
11 987

edycji

Menu nawigacyjne