City: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 83 bajty ,  12 lat temu
meryt.
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (poprawa linków, reczna)
(meryt.)
'''City''' (– termin używany w [[język angielski|ang.języku angielskim]] ''thew City'',znaczeniu dużego miastomiasta, śródmieście)a – termin używany najczęściej w znaczeniuczasmi ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z [[łacina|łac.]] określenia ''civitas''.
 
W Anglii tradycyjnie ''city'' – to miasto, które ma katedrę i biskupstwo, w odróżnieniu od ''town'', które katedry nie posiada. Natomiast formalny status ''city'' nadano także niektórym miastom nie posiadającym katedry. City pisane dużą literą odnosi się zwykle do centrum finansowo-handlowego [[Londyn]]u, które formalnie nazywa się [[City of London]].
 
'''City (CBD – Central Business District)''' oznacza również jedną ze śródmiejskich [[dzielnica miasta|dzielnic]] lub jej część, w której skupione są najważniejsze instytucje zajmujące się szeroko pojętymi usługami (instytucje finansowe, handlowe oraz kulturalne) oraz administracją. Instytucje te mają zasięg krajowy lub międzynarodowy. Określenie city odnosi się jedynie do wielkich [[Miasto|miast]]. Tego typu dzielnica biznesowa najczęściej charakteryzuje się dużą ilością drapaczy chmur.
 
Pod względem demograficznym '''city''' charakteryzuje się dużą zmiennością dziennego i nocnego zaludnienia – jest to jedynie miejsce pracy, do którego ludzie dojeżdżają ze strefy podmiejskiej. Takie silne wyludnienie centralnej strefy miasta jest charakterystyczne dla procesu [[suburbanizacja|suburbanizacji]].
 
W Anglii tradycyjnie ''city'' – to miasto, które ma katedrę i biskupstwo, w odróżnieniu od ''town'', które katedry nie posiada. City pisane dużą literą odnosi się zwykle do centrum finansowo-handlowego [[Londyn]]u, które formalnie nazywa się [[City of London]].
 
{{main|miasta ze statusem City w Wielkiej Brytanii}}

Menu nawigacyjne