Stille Hilfe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 61 bajtów ,  11 lat temu
poprawa linków
(uzupelneinia)
(poprawa linków)
Organizacja została założona przez hrabinę Helenę Elisabeth von Isenburg, żonę nazistowskiego naukowca Wilhelma Prinza von Isenburga i Büdingena. Aktywność rozpoczęto od [[1946]]. Pierwotnie jej działalność była utajniona i skupiała się na pomocy dawnym [[Narodowy socjalizm|nazistom]] w ucieczce do krajów [[Ameryka Południowa|Ameryki Południowej]]. Cicha Pomoc została oficjalnie zarejestrowana w [[1951]], co umożliwiło jej przeprowadzanie zbiórek pieniędzy "na więźniów wojennych i inne osoby internowane".
 
Cicha Pomoc prowadziła działania w celu ratowania nazistów przed grożącymi im wyrokami (m.in. pokrywa koszty prawne, sądowe) oraz opiekowała się nimi na starość po opuszczeniu przez nich więzień (staranie o miejsca w domach starców, zapewnienie utrzymania i opieki lekarskiej).<ref>[http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,8749037,_Times___Corka_Himmlera_wspiera_hitlerowskich_zbrodniarzy.html "Times": Córka Himmlera wspiera hitlerowskich zbrodniarzy]</ref>
 
Działalność organizacji aktywnie wspiera [[Gudrun Burwitz]], jedyna dziś żyjąca córka [[Heinrich Himmler|Heinricha Himmlera]], szefa [[Schutzstaffel|SS]].
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne