Marszrutka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 12 bajtów ,  10 lat temu
(poprawka)
Jako pierwsze marszrutki wprowadzono w [[Moskwa|Moskwie]] w [[1930]] roku. Linie obsługiwane były przez samochody ZiS-101. W 1939 roku marszrutki kursowały w mieście [[Niżny Nowogród|Gorki]]. Trasę pomiędzy Kremlem w mieście a miejscowością Soromowo (dzisiaj lotnisko) można było przejechać za kwotę 3½ rubla, przy cenie 1 rubel za przejazd tej trasy autobusem lub 50 kopiejek tramwajem.
 
W czasie [[Wielka Wojna Ojczyźniana|Wielkiej Wojny Ojczyźnianej]] wszystkie samochody zostały skonfiskowane przez armię i dopiero w latach 50-tych. system transportu powrócił na ulice sowieckich miast.
 
W latach 60-tych. jako marszrutki jeździły minibusy [[RAF-977]] (popularnie zwany "Rafik") i małe busy [[PAZ]]-652. Ich trasy były ustalane na poziomie władz miasta. Różnica w cenach pomiędzy innymi środkami transportu zmalała. Na przykład w [[Moskwa|Moskwie]] przejazd autobusem kosztował 5 kopiejek, a marszrutką 15 kopiejek, w [[Niżny Nowogród|Gorkim]] odpowiednio 6 i 10 kopiejek.
 
=== Marszrutkowy boom (1992–2000) ===
Wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej nastąpił boom prywatnego transportu marszrutkami w krajach byłego ZSRR. Podupadły i niewydolny państwowy transport miejski nie był w stanie obsłużyć zapotrzebowania obywateli. Do pracy przystosowano istniejące busy, takie jak [[Ikarus]], [[LAZ]], [[PAZ]], [[Rīgas Autobusu Fabrika|RAF]], [[KAwZ]]. Dopiero w późnych latach 90-tych. fabryka [[GAZ]] wprowadziła do swojej oferty samochody marki [[GAZ Gazela|Gazela]] specjalnie z myślą o tym rodzaju transportu. Samochody te okazały się hitem, tanie, łatwe w naprawie. Miały 12 miejsc siedzących i kosztowały około 8000 dolarów (co zwracało się po około roku pracy). Samochody bardzo łatwo było także przerobić na [[LPG|gaz]]. Wszystkie te atuty spowodowały, że bardzo wielu przedsiębiorczych obywateli zainwestowało w swój własny samochód rozpoczynając prywatny biznes.
 
=== Obecnie (po 2000) ===

Menu nawigacyjne