Bitwa pod Sekigaharą: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2 bajty ,  10 lat temu
→‎Przebieg: drobne redakcyjne
(→‎Przeciwnicy: uzup., drobne merytoryczne, drobne redakcyjne)
(→‎Przebieg: drobne redakcyjne)
 
== Przebieg ==
Bitwa wybuchła 15 września 1600 r., gdy podczas ogromnej ulewy oddziały Fukushimy przesuwajączmieniając sięswoje z pozycjipozycje, wpadły na straż tylną Ukity. W ciężkich warunkach terenowych i w czasie deszczu armie rozpoczęły trwającą wiele godzin walkę. Sytuacja armii zachodniej była lepsza dopóki wspomniane oddziały nie przeszły na stronę armii wschodniej. Zdrada zaowocowała pokaźnymi stratami w ludziach Konishiego i Ukity, które to zostały niespodziewanie zaatakowane przez Kobayakawę. Po tym wydarzeniu panika ogarnęła armię zachodnią. Jednym z pierwszych, którzy uciekli był [[Mitsunari Ishida]].
 
Sytuacja armii zachodniej była lepsza dopóki wspomniane oddziały nie przeszły na stronę armii wschodniej. Zdrada zaowocowała pokaźnymi stratami w ludziach Konishiego i Ukity, które zostały niespodziewanie zaatakowane przez Kobayakawę. Po tym wydarzeniu panika ogarnęła armię zachodnią. Jednym z pierwszych, którzy uciekli był [[Mitsunari Ishida]].
 
Bitwa otworzyła [[Ród Tokugawa|rodowi Tokugawa]] drogę do rzeczywistych rządów nad Japonią, które trwały do drugiej połowy [[XIX wiek]]u.
11 796

edycji

Menu nawigacyjne