Zanieczyszczenie świetlne: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 13 bajtów ,  11 lat temu
dr. meryt.
(inf o sposobach mierzenia, inf. o parkach ciemnego nieba)
(dr. meryt.)
Stopień zanieczyszczania świetlnego przez [[latarnia uliczna|latarnie uliczne]] i inne źródła światła zależy od konstrukcji [[oprawa oświetleniowa|opraw oświetleniowych]], a dokładniej od tego jak kierunkują strumień światła. Najkorzystniejsze są oprawy nie emitujące światła w niepotrzebnych kierunkach, zwłaszcza w górę. Odpowiednie ukierunkowanie może pozwolić na zmniejszenie mocy źródła światła co może przyczynić się do zmniejszenia emisji [[dwutlenek węgla|dwutlenku węgla]]. Obecnie coraz częściej oprawy przeznaczone do oświetlenia ulicznego posiadają płaskie klosze, dzięki czemu zmniejsza się straty światła. Stosuje się niekiedy również systemy zmniejszające moc oświetlenia w godzinach kiedy jest ono najmniej potrzebne. Niemniej jednak każde sztuczne źródło światła umieszczone poza zamkniętym budynkiem przyczynia się do zwiększenia zanieczyszczenia świetlnego. Przy współczesnym stylu życia społeczeństw nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie nocnego oświetlenia, jednak jego racjonalne używanie może przyczynić się nie tylko do ograniczenia zanieczyszczenia świetlnego, ale i do oszczędności energii.
 
Do oceny stopnia zanieczyszczenia nieba światłem używa się mierników ilości światła[[fotometr]]ów, ale stosowane są także oszacowania oparte na wskaźniku [[Obserwowana wielkość gwiazdowa|obserwowanej wielkości gwiazdowej]] najsłabszych widocznych gwiazd, liczby widocznych gołym okiem gwiazd, albo 9-stopniowa [[skala Bortlea]].
 
W celu ochrony ciemnego nieba, na świecie wyznaczane są specjalne obszary - [[park ciemnego nieba|parki ciemnego nieba]]. Mogą one być włączone do sieci parków ciemnego nieba certyfikowanych przez International DarkSky Association.

Menu nawigacyjne