Prezydenci Turkmenistanu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3240 bajtów ,  10 lat temu
m
opis urzędu
m (opis urzędu)
'''Lista prezydentów [[Turkmenistan]]u'''.
 
Na mocy Konstytucji Turkmenistanu systemem politycznym państwa jest republika prezydencka. Prezydent Turkmenistanu jest głową państwa. Posiada [[Władza wykonawcza|władzę wykonawczą]]. Jest gwarantem niepodległości, [[Integralność terytorialna|integralności terytorialnej]], a także najwyższym urzędnikiem w państwie. Na prezydenta może zostać wybrany obywatel Turkmenistanu, nie młodszy niż 40 lat i nie starszy niż 70 lat, posiadający znajomość [[Język turkmeński|języka państwowego]], zamieszkujący na stale od 15 lat w granicach państwa, zatrudniony w instytucjach państwowych, społecznych zjednoczeniach, w przedsiębiorstwach, instytucjach, organizacjach. Prezydent jest wybierany na okres 5 lat, obejmuje swoje stanowisko po złożeniu przysięgi.
Systemem politycznym w Turkmenistanie jest republika prezydencka z prezydentem będącym zarówno głową państwa jak i szefem rządu.
 
Prezydent Turkmenistanu wprowadza w życie Konstytucję i ustawy, kieruje polityką wewnętrzną, reprezentuje państwo na arenie międzynarodowej, mianuje posłów i przedstawicieli dyplomatycznych organizacji międzynarodowych, przyjmuje zagraniczną korespondencję dyplomatyczną. Jest głównodowodzącym wojsk Turkmenistanu, wydaje rozkazy o mobilizacji sił zbrojnych, wyznacza dowódców wojskowych. Formuje i przewodzi Państwowej Radzie Bezpieczeństwa Turkmenistanu. Określa kierunek politycznego i gospodarczego rozwoju państwa. Przedkłada parlamentowi do zatwierdzenia budżet państwa. Podpisuje ustawy państwowe, posiada [[Weto prezydenckie|prawo weta]] (prawo to nie rozciąga się na zmiany w Konstytucji). Prezydent mianuje członków CKW przed przeprowadzeniem referendów i wyborów, wyznacza datę referendów oraz przedwczesnej sesji Parlamentu. Decyduje w kwestiach nadania i zrzeczenia się obywatelstwa Turkmenistanu oraz zapewnienia azylu politycznego. Nadaje ordery i nagrody państwowe oraz stopnie wojskowe i inne specjalne wyróżnienia państwowe. Za zgodą parlamentu mianuje Prokuratora Generalnego, przewodniczącego Sądu Najwyższego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Sprawiedliwości (Adalata). Decyduje o amnestii.
 
Prezydent Turkmenistanu może zostać zwolniony z obowiązków z przyczyn chorobowych; taką decyzję podejmuje parlament 2/3 głosami na podstawie badań lekarskich. W przypadku naruszenia Konstytucji i innych ustaw przez prezydenta parlament może pociągnąć prezydenta do [[Odpowiedzialność konstytucyjna|odpowiedzialności konstytucyjnej]] (wniosek o braku zaufaniu przyjmuje się 2/3 głosami, zatwierdzenie braku zaufania do głowy państwa 3/4 głosami). Złożenie prezydenta z urzędu odbywa się za pośrednictwem referendum.
 
Prezydent nie ma prawa przekazania swoich obowiązków innym organom państwowym (poza wyjątkami, gdy władzę przyjmuje przewodniczący parlamentu). W przypadku, gdy prezydent nie jest w stanie wykonywać swych obowiązków, do czasu wyboru nowego prezydenta Państwowa Rada Bezpieczeństwa Turkmenistanu tymczasowo wyznacza na pełniącego obowiązki prezydenta jednego z zastępców Przewodniczącego Gabinetu Ministrów. W tym przypadku wybory prezydenckie powinny odbyć się w okresie nieprzekraczającym 60 dni od wyznaczenia p.o., przy czym osoba, pełniąca obowiązki prezydenta, nie może kandydować w tych wyborach<ref>[http://www.turkmenistan.gov.tm/_ru/laws/?laws=01dw ''Конституция Туркменистана'']. [dostęp: 2011-01-10].</ref>.
 
{| class="wikitable"
|}
 
{{Przypisy}}
[[Kategoria:Turkmeńscy politycy|!]]
[[Kategoria:Prezydenci państw świata|Turkmenistanu, Prezydenci]]

Menu nawigacyjne