Systems Network Architecture: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
(to jest sprawa dyskusyjna.)
Nie podano opisu zmian
SNA oparte jest na dwupunktowym komunikowaniu się urządzeń zwanych ''jednostkami fizycznymi'' (ang. PU - Physical Units) w ramach sesji zwanych ''jednostkami logicznymi'' (ang. LU - Logical Units). Rolę jednostek fizycznych spełniały rozmaite terminale, sterowniki komunikacyjne, multipleksery, drukarki i procesy czołowe - ich zadaniem było zapewnienie komunikacji na najwyższym poziomie za pomocą ''przepytywania'' (ang. polling) poszczególnych ''sterowników komunikacyjnych'' (nag. cluster controllers), z których każdy realizował analogiczne przepytywanie w stosunku do podporządkowanych sobie terminali.
[[IBM]]-owska architektura SNA miała na celu zapewnienie szybkiej obsługi żądań klienckich i niezawodnego realizowania transakcji. Dostęp do zasobów komputera centralnego, nawet przy umiarkowanej szybkości 9600 b/s był niemal natychmiastowy, pod warunkiem że wszystkie komputery sieci funkcjonowały prawidłowo w warunkach nominalnego obciążenia.
Sieć oparta na SNA była bardzo ciężka w utrzymaniu, zapewnienie współpracy ze sprzętem i oprogramowaniem innego dostawcy graniczyło niemal z cudem. W trakcie swojego przeszło 30-letniego żywota architektura ta była sukcesywnie dostosowywana do rosnących potrzeb biznesu i rozwijających się środowisk sieciowych, lecz jej zasadnicza koncepcja.
 
Mimo swojego ogromnego wkładu w rozwój pierwotnych technik komunikacji danych, żywot SNA dobiega końca wypierany przez otwarte protokoły internetowe.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne