Świadomy sen: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 124 bajty ,  11 lat temu
→‎Paraliż senny: Wpis objaśniający ile osób statystycznie przeżywa paraliż senny w ciągu swojego życia.
(→‎Paraliż senny: Wpis objaśniający ile osób statystycznie przeżywa paraliż senny w ciągu swojego życia.)
Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Jest to pewnego rodzaju klatka, nakładana przez [[mózg]] na ciało podczas snu. Powoduje on, że gdy w śnie np. biegniemy, nie wykonujemy ruchów w rzeczywistości. Gdy zasypiamy, nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności – rozpoczyna się on, gdy mózg jest pewien, że straciliśmy świadomość. Jeżeli natomiast zachowamy świadomość podczas zasypiania, i dotrwamy wystarczająco długo, aby w niego wejść, możliwe są [[halucynacje]]. Od kolorów i prostych kształtów do osób i miejsc. Osoby mające długotrwałe problemy z zasypianiem, mogą niechcący wejść w ten stan.
 
Paraliż senny jest najczęściej bardzo nieprzyjemny. Występuje uczucie duszenia się i czasami czyjejś obecności. Paraliż senny był źródłem wielu przesądów, nazywano go dusiołkiem, zmorą senną itp. NaRóżne szczęścieźródła podają, że około 30-50% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło paraliżu sennego, u osób stosujących LD występuje on bardzo rzadko, średnio u 0,041% ludzi doświadczających świadomych snów.
 
Paraliż senny nie obejmuje nerwów kontrolujących ruchy gałek ocznych, dlatego w czasie marzeń sennych takie ruchy występują. Jest to sposób na stwierdzenie, czy dana osoba śni. Fazę snu, w której występują ruchy gałek ocznych, nazwano [[Faza REM|REM]] (''Rapid Eye Movement'').
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne