Rich Internet Application: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
drobne poprawki merytoryczne w definicji
m (poprawki w definicji, wikizacja, drobne redakcyjne)
m (drobne poprawki merytoryczne w definicji)
'''Rich Internet Application''' (RIA) z {{lang|en}} ''bogata aplikacja internetowa'' – określenie odnoszące siesię do stron internetowych w całości utworzonych w technologii [[Adobeaplikacja Flashinternetowa|Flashaplikacji internetowych]], oferujących bogaty, dynamiczny, jednoekranowy [[interfejs]], tzw. {{lang|en}} ''one-screen-application'', eliminujący uciążliwość standardowych rozwiązań z technologii [[HTML]], jak np. wprowadzanie danych w kolejnych formularzach, wymagające wielokrotnego przeładowywania stron.
 
Określenia tego użyli po raz pierwszy pracownicy firmy [[Macromedia]], w początkach 2001 roku.,{{fakt|data=2011-04}} pracownicy firmy [[Macromedia]], w odniesieniu do stron internetowych w całości utworzonych w technologii [[Adobe Flash|Flash]].
 
''RIA'' pobiera większość potrzebnych danych z serwera na początku sesji użytkownika, a następnie przetwarza i wyświetla dane wykorzystując zasoby i moc obliczeniową urządzenia-klienta.
 
Przeniesienie na stronę klienta wszystkich operacji logiki prezentacji oraz sprawnego mechanizmu buforowania danych powoduje efektywniejsze wykorzystanie łączy internetowych i zmniejszenie obciążenia serwerów.

Menu nawigacyjne