Instytut Techniki Budowlanej: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aktualna wersja Twój tekst
m (drobne techniczne)
(Aktualna wersja Twój tekst)
[[Plik:Instytut techniki budowlanej.jpg|thumb|Siedziba ITB przy ul. Filtrowej 1 w Warszawie]]
'''Instytut Techniki Budowlanej''' (skrót: '''ITB''', [[język angielski|angielska]] nazwa: ''Building Research Institute'') jest jednostkąinstytutem badawczo-rozwojowąbadawczym należącąnadzorowanym doprzez sieci [[instytut]]ów badawczo-rozwojowych przy [[Ministerstwo Budownictwa|Ministerstwie BudownictwaInfrastruktury]].
 
* '''Jednostka notyfikowana nr 1488'''
ITB specjalizuje się w badaniach, [[aprobata]]ch technicznych, o [[certyfikacja|certyfikacji]] systemów oraz usługach eksperckich w dziedzinach: [[budownictwo]], [[inżynieria]] i [[ochrona środowiska]]. ITB jest członkiem [[Europejska Organizacja do spraw Aprobat Technicznych|Europejskiej Organizacji do spraw Aprobat Technicznych]] (EOTA) i jako [[jednostka notyfikowana]] (nr notyfikacji 1488) posiada upoważnienie do udzielania [[Europejskie Aprobaty Techniczne|Europejskich Aprobat Technicznych]] ETA. ITB posiada uprawnienia do nadawania [[stopień naukowy|stopni naukowych]] [[doktor]]a [[nauki techniczne|nauk technicznych]] w zakresie budownictwa.
* '''Członek EOTA'''
* '''Certyfikaty akredytacji PCA nr: AB 023, AC 020, AC 072, AP 113'''
'''Działalność ITB''' - prace badawcze i rozwojowe, ekspertyzy, orzeczenia i opinie naukowo-techniczne, badania laboratoryjne wyrobów budowlanych, aprobaty i rekomendacje techniczne, europejskie aprobaty techniczne, certyfikaty, projektowanie i wytwarzanie wyposażenia do prowadzenia badań laboratoryjnych, współpraca w zakresie normalizacji krajowej (''PKN'') i międzynarodowej (''CEN, ISO''), współpraca z zagranicą, informacja naukowo-techniczna, upowszechnianie wiedzy (wydawnictwa własne ITB, konferencje, seminaria, szkolenia, ogólnodostępna największa w Polsce biblioteka i baza piśmiennictwa z zakresu budownictwa).
'''Zakres działań''' - zrównoważone budownictwo, racjonalizacja użytkowania energii i wody, ochrona przed hałasem i drganiami, higiena, ochrona zdrowia i środowiska, bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo i dogodność użytkowania, trwałość obiektów budowlanych, utrzymanie i modernizacja obiektów budowlanych, instalacje w budynkach, budownictwo drogowe.
W akredytowanym '''Zespole Laboratoriów Badawczych Instytutu''' prowadzone są specjalistyczne badania materiałów i wyrobów budowlanych, w tym badania na potrzeby aprobacji i certyfikacji stanowiące podstawę do oznakowania wyrobów budowlanych znakiem "B" oraz oznakowaniem "CE". Ponadto w Instytucie działa akredytowane '''Laboratorium Wzorcujące''', w którym wykonywane jest wzorcowanie, a także sprawdzanie wyposażenia pomiarowego laboratoriów badawczych.
 
Obecnym dyrektoremDyrektorem jest mgr inż. [[Marek Kaproń]].
 
Adres:
* Siedziba Główna: ul. Filtrowa 1, 00-950611 [[Warszawa]]
* Oddział Śląski: Al. Korfantego 191, 40-153 [[Katowice]]
* Oddział Wielkopolski: ul. Taczaka 12, 61-819 [[Poznań]]
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne