Zmienna (automatyka): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 699 bajtów ,  10 lat temu
popr edyc
(popr edyc)
(popr edyc)
 
Rozróżnia się trzy podstawowe grupy zmiennych:
* '''zmienne [[wejście-wyjście (automatyka)|wejściowe]]''' (w tym zmienne sterujące i zakłócające) - to te zmienne, za pomocą których można oddziaływać na obiekt, reprezentują sterowanie (oddziaływanie celowe) lub zakłócenie (czynnik niepożądany); w niektórych przpadkachprzypadkach to rozróżnienie nie jest potrzebne.
* '''zmienne [[wejście-wyjście (automatyka)|wyjściowe]]''' - reprezentują sygnały stanowiące jedyne źródło informacji o danym obiekcie
* '''zmienne [[Równaniestan stanu (teoria układów dynamicznych)układu|stanu (obiektu)]]''' - są związane z istnieniem elementów magazynujących (np. energię) więc liczba zmiennych stanu jest równa liczbie [[Zmienne zależna i niezależna|''niezależnych'']] elementów magazynujących. Wybór zmiennych stanu jest w gruncie rzeczy arbitralny. W [[układ dynamiczny|układach dynamicznych]] można wyróżnić przynajmniej jedną zmienną stanu. W [[układ statyczny|układach statycznych]] nie można określić ani jednej zmiennej stanu, - nie ma w nich elementów magazynujących, lecz są tylko elementy rozpraszające energię.
 
Liczba zmiennych nie jest w układzie w zasadzie niczym ograniczona (dąży się jednak do wprowadzania możliwie małej liczby istotnych zmiennych).
 
W najprostszym przypadku układ może mieć jedną zmienną wejściową i jedną zmienną wyjściową - nazywa się to przypadkiem '''[[Skalar (matematyka)|skalarnym]]'''. Często jednak cel, któremu ma służyć dany układ wymaga wprowadzenia większej liczby zmiennych wejściowych. Dla układu o wielu wejściach i/lub wielu wyjściach, w odróżnieniu od przypadku skalarnego, określa się '''wektory zmiennych wejściowych lub wyjściowych''', na przykład: <math> \mathbf{u} = [u_1,...,u_r] </math>, <math> \mathbf{y} = [y_1,...,y_m] </math> rozumiejąc, że układ ma <math>r</math> wejść <math>(u_1,...,u_r)</math> i <math>m</math> wyjść <math>(y_1,...y_m)</math>. Przypadek skalarny jest przypadkiem szczególnym (<math> r=m=1 </math>).
 
W przypadkach gdy układ ma wiele zmiennych mówi się o [[układ wielowymiarowy|układzie wielowymiarowym]] (często, choć niekoniecznie, jest to też układ o wielu wejściach i/lub wielu wyjściach).
14 009

edycji

Menu nawigacyjne