Apteka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 13 bajtów ,  10 lat temu
poprawa linków
m (r2.5.2) (robot dodaje: be-x-old:Аптэка, mk:Фармација poprawia: lt:Vaistinė)
(poprawa linków)
W Polsce przez praktycznie całe powojenne półwiecze (nie licząc kilku lat po [[1945]] roku) apteki mogły być wyłącznie własnością państwową i podlegały Centralnemu Zarządowi Aptek. Po roku [[1989]] przepisy prawa zmieniły się w ten sposób, że właścicielami aptek mogą być również osoby prywatne; istniał projekt, żeby zawęzić prawo posiadania apteki tylko wykwalifikowanym farmaceutom, ale zamierzenie to nie powiodło się, dlatego nie wszyscy właściciele aptek uznają potrzebę respektowania zasad [[etyka|etyki]] zawodowej. Fakt ten, a także niespójna i niekonsekwentna polityka państwa wobec [[System opieki zdrowotnej w Polsce|systemu opieki zdrowotnej]] w ogólności, w tym zasad refundacji kosztów leków, są przyczyną obserwowanej w wielu miejscach sytuacji, że niektóre apteki – pragnąc zapewnić sobie jak największą sprzedaż – zamiast pełnić swoje główne zadania w łańcuchu placówek medycznych coraz bardziej poszerzają wachlarz sprzedaży specyfików paramedycznych i [[kosmetyk|kosmetycznych]]. Asortyment taki normalnie mógłby być sprzedawany w każdym sklepie albo kiosku, nie wymaga bowiem od osób nim handlujących żadnych specjalnych kwalifikacji; sprzedawany jednak w '''aptece''' wydaje się potencjalnym nabywcom bardziej wiarygodny i skuteczniejszy, niż gdyby pochodził z kiosku na rogu ulicy, dlatego producenci takich środków zachęcają właścicieli aptek do podjęcia się ich dystrybucji.
 
Specyficzną odmianą aptek są zamknięte placówki wewnątrzszpitalne, pracujące wyłącznie na potrzeby [[szpital]]a, nie obsługujące bezpośrednio pacjentów. Wymagania stawiane personelowi takich aptek praktycznie nie różnią się od wymagań stawianych osobom, pracującym w aptekach otwartych. Natomiast mianem "apteki leków gotowych" nazywa się − w odróżnieniu od "aptek recepturowych" – takie, w których nie przygotowuje się leków wg receptury, a jedynie sprzedaje się gotowe specyfiki, oryginalnie opakowane przez producentów, bądź przepakowywane z większych opakowań do mniejszych ("[[Fasowacz|fasowane]]"), zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta oraz przepisaną przez lekarza receptą.
 
Istnieją również apteki [[internet]]owe działające na zasadach podobnych do [[sklep internetowy|sklepów internetowych]].
279

edycji

Menu nawigacyjne