Zagłówek: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 462 bajty ,  11 lat temu
źródła/przypisy
m (poprawa linków do ujedn., podmiana ilustracji, dopracować)
(źródła/przypisy)
Drugim zadaniem zagłówka jest podniesienie komfortu podróżowania poprzez umożliwienie wygodnego oparcia głowy.
 
Problemem, przed którym stanęli producenci zagłówków była ich s z t y w n o ś ć; zbyt duża jej wartość powodowała, że mniej energii było pochłanianej (głowa silniej odbijała się od zagłówka). Z kolei zbyt mała powodowała, że głowa niebezpiecznie odchylała się do tyłu.
=== Aktywny zagłówek ===
Stąd też producenci wpadli na pomysł tzw. [[aktywny zagłówek|aktywnych zagłówków]] - w zależności od siły tylnego uderzenia, zagłówek odpowiednio przesuwa się do góry i w górę.
Na pomysł zastosowania aktywych zagłówków (wyłącznie na przednich fotelach) jako pierwsi na świecie wpadli konstruktorzy szwedzkiego koncernu [[Saab (motoryzacja)|Saab]] - nazwano je SAHR.
Działanie aktywnego zagłówka polega na tym, że w momencie tylnego uderzenia ciało kierowcy i pasażera naciska na specjalną płytę umieszczoną w oparciu fotela. Wówczas uruchamiany jest mechanizm przesuwający zagłówek (do przodu i góry), który w ten spsoób zapobiega swobodnemu ruchowi głowy do tyłu (zmniejsza jednocześnie siłę uderzenia głowy o zagłówek).
 
Inne rozwiązanie zastosowała firma Autoliv - urządzenie SIHR (samonadmuchujący się zagłówek; Self-Inflating Head Restrain); małe pojemniki z powietrzem montowane w oparciach fotela.
 
Francuski koncern [[Renault]] stosuje zagłówki umieszczone na elipsoidalnych wspornikach z możliwością regulowania ich szerokości.
 
== Bibliografia ==
* Jerzy Wicher, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego ISBN 83-206-1461-9
* http://www.saab.pl
 
[[Kategoria:Bezpieczeństwo pojazdów]]
1192

edycje

Menu nawigacyjne