STOVL: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 64 bajty ,  16 lat temu
m
brak opisu edycji
mNie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
Zdolność niektórych samolotów do startowania z krótkich pasów i lądowania w każdym miejscu, nawet bez [[Pas startowy|pasa startowego]]. Czasami własność ta jest wykorzystywana na [[Lotniskowiec|lotniskowcach]] wyposażonych w specjalne pasy startowe, ''ski-jump'' ([[Język angielski|ang.]] ''skok narciarski''), zamiast systemu katapultowego.
 
Samoloty ''STOVL'' mają zazwyczaj większy udźwig niż porównywalne samoloty [[VTOL]], ale potrzebują pasa startowego. Najsławniejszym przykładem takiego samolotu jest niewątpliwie [[Hawker Siddeley Harrier]] ''Jump Jet'' (''skaczący odrzutowiec''), który technicznie będąc samolotem typu [[VTOL]], może startować także jako ''STOVL'' dzięki czemu udźwig uzbrojenia i paliwa jest większy niż przy starcie pionowym. To samo dotyczy samolotu [[F-35]] ''Joint Strike Fighter'', który dysponuje własnościami [[VTOL]], ale docelowo będzie samolotem typu ''STOVL''.
 
===Inne samoloty STOVL:===
*EWR VJ 101C ([[Niemcy]])
*[[Dassault Mirage III|Dassault Mirage III V]] ([[Francja]])
*Jakowlew [[Jakowlew Jak-38]] ([[Rosja]])
*Jakowlew [[Jakowlew Jak-141]] ([[Rosja]])
*F-35 Joint Strike Fighter (USA[[Stany Zjednoczone]])
 
Poza samolotem Jak-38, żaden z wyżej wymienionych nie został wprowadzony do uzbrojenia, chociaż F-35 ma wejść do służby w [[2010]] roku.
 
[[Kategoria:Samoloty]]

Menu nawigacyjne