Skrytka pocztowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięty 1 bajt ,  10 lat temu
m
Drobne interpunkcyjne; poprawka stylistyczna.
m (r2.6.3) (robot poprawia: en:Post-office box)
m (Drobne interpunkcyjne; poprawka stylistyczna.)
[[Plik:Postfachschraenke.jpg|thumb|Skrytka pocztowa]]
'''Skrytka pocztowa''' – skrzynka zainstalowana w placówce operatora pocztowego, służąca do odbierania [[korespondencja|korespondencji]]. Jest udostępniana w wybranych placówkach za dodatkową opłatą i zamykana przez adresata na [[klucz]]. Można przez nią odbierać zwykłe przesyłki listowe oraz zawiadomienia o nadejściu przesyłek rejestrowanych i przekazów pocztowych ([[awizo|awiza]]).
Używana jest szczególnie przez klientów, którzy otrzymują dużo korespondencji, która nie powinna trafić do osób trzecich. Wykorzystywana jest też przez firmy, które z różnych powodów chcą całą korespondencję mieć w jednym miejscu (np. przy organizacji konkursów).
Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem klientów (np. niektóre placówki Poczty Polskiej nie nadążają na bieżąco z realizacją zleceń, nie dysponują bowiem odpowiednią liczbą wolnych skrytek).
 
Ze skrytek pocztowych mogą korzystać zarówno [[firma|firmy]], jak i klienci indywidualni. Aby korzystać ze skrytki pocztowej, należy zgłosić się do wybranej placówki pocztowej, gdzie na podstawie pisemnego wniosku o udostępnienie skrytki następuje zawarcie umowy między pocztą, a adresatem.
 
Za jej pośrednictwem skrytki odbierane są tylko te przesyłki, które są dokładnie na nią zaadresowane. Adres taki powinien zawierać: [[imię]] i [[nazwisko]] lub pełną nazwę adresata; numer skrytki; [[kod pocztowy]] oraz nazwę placówki pocztowej, w której udostępniona została skrytka.
 
* Przykładowy wzór adresowania na skrytkę pocztową:

Menu nawigacyjne