Ekspansja dna oceanicznego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 879 bajtów ,  11 lat temu
klątwa WER, wp:WAGA
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(klątwa WER, wp:WAGA)
== Spreading poza Ziemią ==
Utwory powierzchniowe związane z procesami spreadingu zaobserwowano też na powierzchni lodowej skorupy [[Enceladus (księżyc)|Enceladusa]], księżyca [[Saturn]]a<ref>{{Cytuj stronę|tytuł=Saturn's Dynamic Moon Enceladus Shows More Signs of Activity|url=http://saturn.jpl.nasa.gov/news/newsreleases/20081215enceladusactivity/|data=15.12.08}}</ref>. Tzw. "tygrysie pasy" w okolicy bieguna południowego są utworami podobnymi do grzbietów oceanicznych, choć zjawiska w nich zachodzące mają charakter nie wulkaniczny, ale [[kriowulkan]]iczny.
 
== Inne interpretacje ==
Spreading stał się jedną z podwalin innej [[teorie geotektoniczne|teorii geotektonicznej]]: [[Hipoteza ekspandującej Ziemi|hipotezy ekspandującej Ziemi]], według której rozrost powierzchni Ziemi w strefach spreadingu nie jest kompensowany, a więc Ziemia powiększa się w szybkim tempie od jury. Wg tej teorii to rozrost Ziemi powoduje pękanie i rozsuwanie się płyt co z kolei wywołuje powstawanie (w wyniku zmniejszenia ciśnienia) nowej magmy i wydobywanie się jej na powierzchnię w rejonie grzbietu oceanicznego.
 
Wg teorii tektoniki płyt litosfery parcie materii płaszcza od dołu i jej rozchodzenie się na boki jest przyczyną spreadingu. Wg
teorii ekspandującej ziemi, to rozrost skorupy spowodowany rozszerzaniem się wnętrza Ziemi, powoduje podnoszenie się materii w strefach spreadingu (wulkany, [[kominy hydrotermalne]]).
 
{{Przypisy}}
53 594

edycje

Menu nawigacyjne