Wikipedia:Tryb wyborczy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ort.
(lit.)
(ort.)
{{Propozycja zaleceń Wikipedii}}
Przed wyborami samorządowymi lub parlamentarnymi w wikipediiWikipedii pojawiają się biogramy osób w nich kandydujących. Artykuły takie, często nie informujące wprost o kandydowaniu, charakteryzują się zazwyczaj szczegółowym opisem działalności zawodowej i społeczno-politycznej opisywanej osoby.
 
O ile w artykułach nie pojawiają się jednoznaczne przesłanki encyklopedyczności (wynikające z zasad/zaleceń dla określonych twórców, grup zawodowych itp.), w okresie kampanii wyborczej należy je usuwać w trybie {{s|ek}}, ze względu na fakt, że naruszają one zasadę [[WP:CWNJ#MÓWNICA|Wikipedia nie jest mównicą]]. Należy unikać prowadzenia [[WP:DNU|dyskusji nad usunięciem]] takiego biogramu, ponieważ może być ona sztucznie przedłużana przez osoby zainteresowane pozostawieniem artykułu, a ponadto wykorzystywana w kampanii wyborczej prowadzonej w innych mediach.
 
Jeżeli w wyniku wyborów osoba opisywana w artykule spełni kryteria encyklopedyczności (np. uzyska mandat posła, senatora lub stanowisko prezydenta miasta itp.), prawdopodobnie zostanie utworzony nowy artykuł na jej temat. Usunięta wersja artykułu może być wówczas odtworzona, o ile spełniała inne zasady wikipediiWikipedii (głównie [[WP:WER]] oraz [[WP:NPOV]]).

Menu nawigacyjne