Harry Blackmun: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 716 bajtów ,  9 lat temu
→‎Wczesne lata: uszczegółowienie biografii
(drobne redakcyjne)
(→‎Wczesne lata: uszczegółowienie biografii)
 
== Wczesne lata ==
Urodził się w Nashville w [[Illinois]] (z powodu identycznej nazwy częstym błędem jest twierdzenie, iż przyszedł na świat w [[Nashville]], stolicy [[Stan (podział administracyjny)|stanu]] [[Tennessee]]). Wychowywał się w [[Dayton's Bluff]], dzielnicy miasta Saint Paul w [[Minnesota|Minnesocie]]. Jego rodzicerodzicami nazywali siębyli Corwin Manning Blackmun i Theo Huegely Reuter Blackmun. Przyszły sędzia z wyznania był [[metodyzm|metodystą]]. Był zdolnym dzieckiem, chociaż w pamiętniku skarżył się na problemy z pewnością siebie. Nie przeszkodziło mu to jednak zostać wybranym przewodniczącym samorządu uczniowskiego w liceum czy też wygrać miejski konkurs oratorski. Dzięki bardzo dobrym wynikom w nauce zdobył stypendium, które pozwoliło mu rozpocząć studia w Harvard College, gdzie w 1929 r. uzyskał licencjat (Artium Baccalaureus, A.B.) z matematyki. Dyplom zdobył wówczas z wyróżnieniem (summa cum laude). Rozważał kontynuowanie edukacji na kierunku medycznym, jednak m.in. za namową Warrena E. Burgera, przyjaciela jeszcze z czasów szkoły podstawowej, zdecydował się ostatecznie na studiowanie prawa. Został przyjęty na Wydział Prawa Uniwersytetu Harvarda (Harvard Law School), gdzie jednym z jego profesorów był Felix Frankfurter, późniejszy sędzia Sądu Najwyższego. Studia prawnicze okazały się dla niego trudne, plasował się mniej więcej w połowie roku, nie został też przyjęty do grona redaktorów przeglądu prawniczego. 23 czerwca 1932 r. zdobył dyplom licencjata nauk prawnych (Bachelor of Laws), jego wyniki na ostatnim roku dały mu 120 miejsce na 451 studentów.
 
Dzięki przyznanemu mu stypendium ukończył [[prawo]] w [[Harvard College]] (w [[1932]], przedtem ukończył [[matematyka|matematykę]] w [[1929]]). Co ciekawe jednym z jego [[profesor]]ów był wybitny prawnik [[Felix Frankfurter]], który zasiadał potem na tym samym miejscu w Sądzie Najwyższym co potem Blackmun.
 
Po ukończeniu studiów pracował pracował m.in. jako wykładowca na uniwersytecie stanu Minnesota, a także prowadził własną praktykę (był np. doradcą prawnym [[Mayo Clinic]]).
 
=== Rodzina ===
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne