Johann Kasimir Kolbe von Wartenberg: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poprawa linków
(usunięcie zbędnych pustych linii po infoboksie, WP:SK)
(poprawa linków)
Gdy upadł pierwszy minister [[Eberhard von Danckelman]] w 1697, Kolbe został ministrem Generalnej Dyrekcji Ekonomicznej (''Generalökonomiedirektion''). Szybko pozbył się dzięki intrygom wpływowych konkurentów jakimi byli [[Hans Albrecht von Barfus]] i [[Paul von Fuchs]]. [[18 stycznia]] [[1701]] asystował Fryderykowi i przytrzymywał jego purpurowy płaszcz. W tym samym roku został pierwszym ministrem. Następnie został jeszcze Marszałkiem Prus i opiekunem Królewskiej Akademii Nauk, kanclerzem Orderu Czarnego Orła, Nadzorcą Królewskich Zamków (''Oberaufseher der Königlichen Schlösser''), generalnym poczmistrzem (''Generalpostmeister'').
 
Jego żoną była Katharina Rickers (ur. 1670 w Lobith, zm. 1734 w Hadze). Była ona córką wysokiego urzędnika celnego z [[Emmerich am Rhein]]. Do Berlina przybyła ona już z małżonkiem Peterem Biedekap. Katharina pomagała Kolbemu zyskać fawory królewskie.
 
W roku 1704 cesarz [[Leopold I Habsburg]] uczynił Kolbego hrabią Rzeszy, na prośbę króla Fryderyka. Uzyskał tytuł hrabiego von Wartenberg erhoben.
105 581

edycji

Menu nawigacyjne