Neutrofil: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 7 bajtów ,  9 lat temu
merytoryczne
m (r2.7.1) (Robot dodał gl:Neutrófilo)
(merytoryczne)
* '''ziarnistości pierwotne''', nazywane inaczej azurofilnymi, które powstają już na etapie promielocytu. Stanowią one 10-20% wszystkich zawartych w neutrofilach ziaren wewnątrzcytoplazmatycznych. Spośród zawartych w nich białek szczególnie istotne są: kwaśne [[hydrolazy]] lizosomowe, [[serprocydyny]], [[defenzyna|defenzyny]] i [[mieloperoksydaza]]. Ta ostatnia jest wyznacznikiem tych ziaren, tzn. wykrywając mieloperoksydazę możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z ziarnistościami azurofilnymi.
 
* '''ziarnistości wtórne''', stanowiące 80-90% wszystkich ziarnistości, nazywane są także ziarnistościami swoistymi, ze względu na fakt ich występowania tylko w neutrofilach. Zawierają m.in. alkaliczną fosfatazę; lizozym.<ref name=Cichocki/> Ich białkiem markerowym jest [[laktoferyna]].
 
* '''ziarnistości trzeciorzędowe''', czyli żelatynowegelatynowe, nazwane tak ze względu na obecność enzymu [[żelatynazagelatynaza|żelatynazygelatynazy]]<ref name=Cichocki>Kompendium histologii. Podręcznik dla studentów i lekarzy. ISBN: 978-83-233-2752-3</ref>
 
* '''ziarnistości wydzielnicze''', w skład których wchodzą różne białka osocza, zaś cechą charakterystyczną jest obecność [[fosfataza alkaliczna|alkalicznej fosfatazy]]
 
Po pobudzeniu neutrofila dochodzi do uwolnienia ziarnistości do [[fagolizosom]]u, dzięki czemu zamknięte w nim mikroorganizmy mogą zostać zabite. Wiele mediatorów zawartych w ziarnistościach może się wydostawać na zewnątrz komórki, zaś ich wykrycie może być użyte w diagnostyce [[zapalenie|stanu zapalnego]].
* receptory biorące udział w [[immunofagocytoza|fagocytozie immunologicznej]] – są to receptory dla części Fc [[przeciwciało|przeciwciał]] oraz dla składowych [[Układ dopełniacza|dopełniacza]]. Wiązanie patogenu zachodzi w tym przypadku '''pośrednio''': najpierw dopełniacz lub przeciwciała wiążą się z patogenem, a potem z kolei one same są wiązane przez neutrofile. Najważniejszymi receptorami dla dopełniacza są receptory oznaczone symbolami CR1 i CR3. Receptory dla dopełniacza sprawują funkcję pomocniczą, nie mogą bowiem same zapoczątkować fagocytozy. Receptory dla części Fc przeciwciał (głównie Fc&gamma R) mają natomiast taką możliwość.
 
{{Przypisy}}
{{Składniki krwi}}
 
49

edycji

Menu nawigacyjne