Vicente Fox: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3 bajty ,  9 lat temu
m
lit.
m (r2.7.1) (Robot dodał simple:Vicente Fox)
m (lit.)
Vicente Fox urodził się w [[Meksyk (miasto)|mieście Meksyk]], w rodzinie o [[Irlandia|irlandzkich]] i [[Hiszpania|hiszpańskich]] korzeniach. Uczęszczał na [[Uniwersytet Iberoamerykański]] w Meksyku oraz na [[Harvard University|Harvard]]. Później pracował jako kierowca w [[Coca-Cola]] Company i stopniowo awansował, dochodząc aż do szczebla dyrektora tej firmy, najpierw w Meksyku, a potem na obszarze całej [[Ameryka Łacińska|Ameryki Łacińskiej]].
 
Zwyciężył historyczne wybory z 2000, w wyniku których władzę straciła, rządzacarządząca pod różnymi nazwami nieprzerwanie od 1910, [[Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna]] (''Partido Revolucionario Institucional'' – ''PRI''). Fox, zaczynając kampanię prezydencką, zrezygnował ze stanowiska [[gubernator]]a stanu [[Guanajuato]]. Urząd objął 1 grudnia 2000 roku.
 
Podczas sprawowania urzędu Fox musiał się liczyć ze słabym poparciem w Kongresie, gdzie jego partia była mniejszością. W jego gabinecie znalazło miejsce wielu członków poprzedniej ekipy Ernesta Zedilla oraz działaczy Partii Rewolucji Demokratycznej (PRD), przez co PAN nie popierała prezydenta, pomimo iż z jej ramienia startował on w wyborach.
 
Polityka ekonomiczna Foksa skupiła się na wysiłkach w celu zdławienia inflacji, która po raz pierwszy od wielu lat osiągnęła postać jednocyfrową. Lewica oskarżała go o mniejszy wzrost gospodarczy, ale przeciwnicy tych zarzutów argumentowali, iż przyczyną tego było pogorszenie się koniunktury w [[Stany Zjednoczone|USA]], które są głównym partnerem handlowym Meksyku. Za prezydentury Foksa kurs dolara względem peso ustabilizował się. Realizowano też specjalny program społeczny tzw. ''Oportunidades'' (czyli "Okazja, sposobność"), który w odróżnieniu od podobnych planów w przeszłości nie miał charakteru politycznego (tj. nie był próbą pozyskania nowego elektoratu poprzez "kupowanie" głosów wyborców). Nacisk położono w nim nie na doraźne przekazywanie środków pomocowych, ale na pobudzanie przedsiębiorczości wśród najbiedniejszych. W okresie kadencji Foksa zauważalne stało się także zmniejszenie zakresu ubóstwa.

Menu nawigacyjne