Neoterycy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 24 bajty ,  9 lat temu
m
r2.7.3) (Robot dodał fr:Alexandrinisme latin; zmiany kosmetyczne
m (r2.6.4) (Robot dodał uk:Неотерики)
m (r2.7.3) (Robot dodał fr:Alexandrinisme latin; zmiany kosmetyczne)
'''Neoterycy''' (od [[gr.]] ''hoi neoteroi poietai'', dosłownie "poeci młodsi", [[język łaciński|łac.]] ''poetae novi'') - to termin oznaczający grupę młodych poetów rzymskich działających w połowie I wieku p.n.e.
 
Neoterycy zerwali z rzymską tradycją wielkich [[epos]]ów historycznych. Wzorując się na poezji [[hellenizm|hellenistycznej]], zwłaszcza aleksandryjskiej, preferowali utwory niewielkich rozmiarów (epigramy, fraszki, krótkie scenki, pieśni weselne i żałobne, epyllia - małe poematy epickie), lecz wycyzelowane do perfekcji (np. jeden z nich, [[Helwiusz Cynna]], pracował przez dziewięć lat nad [[epylion]]em zatytułowanym "Smyrna"). Znamienne było przyjęcie zasady konstruowania poezji na wzór [[Kallimach z Cyreny|KallimachKallimacha]]a. Pisali najczęściej o przeżyciach osobistych, szczególnie miłości. Charakteryzowali się uczonością - mitologiczną, geograficzną, literacką. W epyllionach mitologicznych przedstawiali mało znane mity. Poematy nie przekraczały 500 wersów.
 
Przywódcą nowej szkoły był Publiusz Waleriusz Katon, którego dzieła nie zachowały się. Jedynym przedstawicielem neoteryków, którego utwory dobrze znamy, jest [[Katullus]]. Z dorobku innych neoteryków (jak np. [[Ticida|Cecyliusz Ticida]], Helwiusz Cynna, Gajusz Kornificjusz, Gajusz Licyniusz Macer Kalwus i Warron z Ataksu) zachowały się najwyżej kilkuwersowe fragmenty.
 
W gronie naoteryków działały i tworzyły dwie poetki: [[Kornificja]], autorka cenionych epigramatów, oraz [[Metella]].
 
Z neoterykami sympatyzował - młody w okresie ich działalności - [[Wergiliusz]], ślady ich wpływu odnajduje się w jego twórczości.
* Anser
 
== Literatura ==
* [[Kazimierz Kumaniecki]], ''Literatura rzymska. Okres cyceroński'', Warszawa 1977, s. 51-66.
 
[[Kategoria:Grupy i ruchy poetyckie]]
[[en:Neoteric]]
[[es:Neotérico]]
[[fr:Alexandrinisme latin]]
[[gl:Neotérico]]
[[it:Poetae novi]]
323 006

edycji

Menu nawigacyjne