Wrocławski Tygodnik Katolików: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
dodano "Numery specjalne" + drobna korekta techniczna
(uzupełniono daty przy redaktorach, nie linkowano przy dwoch osoabch, bo odsyłacz wskazuje inne osoby)
(dodano "Numery specjalne" + drobna korekta techniczna)
'''„Wrocławski Tygodnik Katolików”''' („WTK”) – społeczno-historyczny [[tygodnik]] [[Stowarzyszenie PAX|Stowarzyszenia PAX]]. Wydawany we [[Wrocław]]iu od 1953 do 1958 przez Katolickie Wydawnictwo Wrocławskie, do 1957 pod nazwą '''„Wrocławski Tygodnik Katolicki”'''.
 
Głównymi inicjatorami wydawania tygodnika byli: rządca archidiecezji wrocławskiej, wikariusz kapitulny, ks. infułat [[Kazimierz Lagosz]] i przewodniczący Stowarzyszenia PAX, [[Bolesław Piasecki]].<ref>''Stowarzyszenie PAX 1945-1985, informator'', Warszawa 1985, s. 69.</ref>
 
W październiku 1958 redakcję pisma przeniesiono do Warszawy, a od 1961 jako wydawcę podawano Stowarzyszenie PAX.
W okresie wrocławskim [[redaktor naczelny|redaktorem naczelnym]] pisma był m.in. [[Tadeusz Mazowiecki]] (usunięty w 1955), a w skład jego redakcji wchodzili m.in. [[Ignacy Rutkiewicz]], [[Stanisław Grochowiak]], [[Jacek Łukasiewicz]], [[Jan Turnau]].
 
Pierwotny nakład „WTK” wynosił 6.951 egzemplarzy, a w roku 1963 już 54.460 egzemplarzy. W latach późniejszych limitowany nakład tygodnika liczył 55.000 egzemplarzy. Był jedynym tytułem prasowym Stowarzyszenia PAX, który nie został wznowiony po stanie wojennym, choć na jesieni 1983 roku podjęto starania o reaktywowanie pisma we Wrocławiu.<ref>''Stowarzyszenie PAX 1945-1985, informator'', Warszawa 1985, s. 73.</ref>
 
==Numery specjalne==
Z okazji 20. rocznicy zakończenia II wojny światowej i przypadających rok później obchodów 1000-lecia Chrztu Polski wydano trzy numery specjalne WTK.
 
W październiku 1965 r. ukazał się numer w języku niemieckim i polskim, skierowany do czytelników w [[Niemcy Zachodnie|Niemczech Zachodnich]]. Numer zawierał m.in. list pasterski biskupów polskich z okazji 20-lecia polskiego życia kościelnego na [[Ziemie Odzyskane|Ziemach Odzyskanych]], fragmenty przemówień wygłoszonych przez biskupów polskich we wrześniu 1965 r. podczas uroczystości kościelnych we Wrocławiu oraz teksty uzasadniające historycznie i prawnie przynależność Ziem Odzyskanych do Polski. Wersja w języku niemieckim została przesłana wszystkim biskupom, wielu duchownym, a także organizacjom i redakcjom katolickim w [[RFN]]. Część nakładu została skonfiskowana przez władze celne w Hamburgu na polecenie prokuratury niemieckiej.
 
W dniu 13 lutego 1966 r. ukazał się kolejny numer specjalny, będący źródłową dokumentacją historyczną. Poświęcony był postawie biskupów i duchowieństwa niemieckiego w czasie II wojny światowej oraz [[rewizjonizm|rewizjonizmowi]] zachodnioniemieckiemu.
 
Trzeci numer specjalny WTK wydany został 3 kwietnia 1966 r. Przedstawiał martyrologię duchowieństwa polskiego w okresie II wojny światowej.<ref>''Stowarzyszenie PAX 1945-1985, informator'', Warszawa 1985, s. 71.</ref>
 
{{Przypisy}}
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne