Gordon Cooper: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 48 bajtów ,  8 lat temu
Poprawki linków + literówki
(drobne techniczne)
(Poprawki linków + literówki)
W latach [[1954]] – [[1956]] uczęszczał do Instytutu Technologii Sił Powietrznych w Wojskowej Bazie Lotniczej Wright-Patterson w Dayton, stan [[Ohio]]. Instytut ukończył z tytułem inżyniera aeronautyki. Kilka następnych lat spędził w Wojskowej Bazie Lotniczej w [[Edwards Air Force Base|Edwards]], stan [[Kalifornia]] gdzie pracował w charakterze pilota doświadczalnego.
 
Cooper był jednym ze 110 pilotów doświadczalnych, którzy uczestniczyli w naborze pierwszej grupy amerykańskich astronautów przewidzianych do lotów w ramach programu [[MerkuryProgram Mercury|Programu Mercury]].
[[2 kwietnia]] [[1959]] wraz z sześcioma innymi astronautami oficjalnie został członkiem zespołu nazwanego przez Amerykanów „Mercury seven” lub „Original seven”.
 
Podczas pierwszych dwóch załogowych lotów programu [[MerkuryProgram Mercury|Programu Mercury]] tj. [[MerkuryMercury 6]] i [[MerkuryMercury 7]] Cooper utrzymywał kontakt radiowy z astronautami przebywającymi na orbicie (jako CAPCOM). W czasie lotu [[MerkuryMercury 8]] w dniu [[27 czerwca]] [[1962]] roku był dublerem [[Walter Schirra|Wally’ego Schirra]].
Lot Coopera był ostatnim w programie [[MerkuryProgram Mercury|Programie Mercury]]. Cooper jako jeden z siódemki astronautów, którzy nadal czekali na swoja szansę ( D. Slayton wcześniej został wykluczony przez lekarzy z uwagi na arytmię serca) [[13 listopada]] został zatwierdzony jako pilot kapsuły nazwanej Faith 7.
[[15 maja]] [[1963]] roku na pokładzie statku [[MerkuryMercury 9]] wystartował do swojego pierwszego lotu w kosmos. Okrążył Ziemię 22 razy i spędził w przestrzeni kosmicznej więcej czasu niż pozostali amerykańscy astronauci razem wzięci. Był też pierwszym amerykańskim astronautą, który spał na orbicie. Celem lotu było sprawdzenie wpływu stanu nieważkości na długotrwały pobyt człowieka w kosmosie (jak na tamte czasy). Podczas operacji wodowania astronauta był zmuszony do ręcznego odpalenia silników hamujących kapsuły, ponieważ większość systemów pokładowych statku uległa awarii. Lot MerkuryMercury 9 trwał 1 dzień 10 godzin 19 minut i 49 sekund.
Po tej misji odwołano kolejny długotrwały lot programu MerkuryMercury, w którym uczestniczyć miał [[Alan Shepard]]. Cooper przewidziany był jako jego dubler. W tym czasie uwaga [[NASA]] koncentrowała się już na programie [[program Gemini|Gemini]].
[[Grafika:Cooper_and_Conrad_on_Deck_-_GPN-2000-001494.jpg|thumb|400px|C. Conrad i G. Cooper po zakończonej misji Gemini 5]]
W ramach tego programu w 2-osobowej kapsule [[21 sierpnia]] [[1965]] roku Cooper jako dowódca misji [[Gemini 5]] wystartował w kosmos razem z [[Charles Conrad|Charlesem Conradem]]. Podczas rekordowego w tamtym czasie lotu, który trwał 7 dni 22 godziny 55 minut i 14 sekund astronauci testowali operacje manewrów na orbicie. Cooper był również pierwszym astronautą, który po raz drugi znalazł się na orbicie. Po pomyślnym wodowaniu w dniu [[29 sierpnia]] [[1965]] roku został rekordzistą jeśli chodzi o czas spędzony w kosmosie.
45

edycji

Menu nawigacyjne