Karlskrona: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika 91.224.192.132 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to YFdyh-bot.
TjBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.2) (Robot dodał th:คาร์ลสกรูนา
Linia 137: Linia 137:
[[fi:Karlskrona]]
[[fi:Karlskrona]]
[[sv:Karlskrona]]
[[sv:Karlskrona]]
[[th:คาร์ลสกรูนา]]
[[tr:Karlskrona]]
[[tr:Karlskrona]]
[[uk:Карлскруна]]
[[uk:Карлскруна]]

Wersja z 10:13, 10 lis 2012

Szablon:Miasto zagranica infobox Karlskrona – miasto w południowej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Blekinge i gminy Karlskrona. Port wojenny nad Morzem Bałtyckim. Około 32 606 mieszkańców[1].

Port Marynarki Wojennej w Karlskronie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Geografia

Miasto leży na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge, na skalistym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Centrum miasta położone jest na wyspie Trossö. Inna wyspa, Stumholmen była dawniej własnością Marynarki Wojennej, teraz znajduje się tam Muzeum Marynarki Wojennej - Marinmuseum.

Historia

Miasto założone w 1680 roku, gdy siedziba Szwedzkiej Królewskiej Marynarki została tam przeniesiona. Nazwa pochodzi od zestawienia imienia króla Karola XI i słowa korona (Karlskrona – Korona Karola).

Architektura

Wzniesione w siedemnastym i początkach osiemnastego wieku budynki stoją do dziś, w tym kościół Kościół Fryderyka wybudowany w latach 1720–1744. Inny, zaprojektowany przez tego samego architekta, Nicodemusa Tessina młodszego, Kościół Świętej Trójcy zwany także Kościołem Niemieckim powstał w latach 1697–1709. Jest to okrągły budynek z dachem kopułowym, co nie jest typową dla Szwecji konstrukcją.

Kolejnym, znanym kościołem Karlskrony, jest drewniany Kościół Admiralicji. Jest to największa drewniana świątynia w Szwecji, mogąca pomieścić 4000 osób. Wybudowany w 1685 jest całkowicie drewnianą konstrukcją, z zewnątrz pokryty farbą koloru Falu rödfärg (czerwony falu), czyli w tradycyjnym szwedzkim kolorze.

Stocznia w Karlskronie została założona równocześnie z miastem, stając się szybko (ok. roku 1711) największym zakładem przemysłowym w Szwecji.

Dziś instalacje Marynarki Wojennej wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Karlskrona współcześnie

Dziś, Karlskrona jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem IT. W regionie Blekinge, stworzono warunki dla rozwoju przemysłu nowych technologii, oraz istnieje uniwersytet Blekinge tekniska högskola – Instytut Technologiczny Blekinge.

Transport

Miasto leży przy autostradzie E22 z Kalmar do Malmö.

Istnieje bezpośrednie połączenie promowe Karlskrony z Gdynią, obsługiwane przez promy linii Stena Line.

Miasta partnerskie

Atrakcje

Galeria

Linki zewnętrzne