Choroby roślin: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2666 bajtów ,  9 lat temu
→‎Wirozy: plus choroby
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(drobne zmiany)
(→‎Wirozy: plus choroby)
==== [[Wirozy]] ====
Wirozy są to choroby wywoływane przez [[wirusy]]. Wirusy wnikają głównie do komórek skórki. Tylko niektóre wnikają głębiej np. do miękiszu, ale jest to spowodowane wprowadzeniem ich przez [[wektor (medycyna)|wektory]]. Wirusy nie mogą same się rozmnażać, dlatego też wykorzystują do tego celu metabolizm rośliny. Namnażanie wirusa polega na [[wirus|replikacji]], następnie na biosyntezie białka kapsydu i łączeniu obu tych elementów.
* [[wirus pasiastości kukurydzy]] (Maize streak virus (MSV))
* [[mozaika zwykła fasoli]] (Bean mosaic virus BMV (Phaseolus virus 1)) – choroba ta pojawia się bardzo wcześnie, ponieważ wirus przenosi się wraz z nasionami [[fasola|fasoli]]. Jeśli wysiewane są chore [[Nasiono|nasiona]], to już na pierwszej parze liści pojawi się choroba. Liście porażone mozaiką zwykle są: silnie wydłużone, na brzegach blaszki liściowej pojawiają się żółte zabarwienia – brzegi blaszki ulegają chlorozie. Wierzchołek liścia zawija się do dołu, pojawiają się plamy – mozaika. Występuje wyboistość blaszki liściowej.
* [[mozaikawirus żółtakędzierzawki fasoliwierzchołkowej buraka]] (BeanBeet yellowcurly mosaictop virus BYMV (Phaseola virus 2BCTV))
* [[wirus złotej mozaiki fasoli]] (Bean golden mosaic virus (BGMV))
* [[mozaika ogórka]] (Cucumber mosaic virus CMV (Cucumis virus 1)) – jest to mozaika marmurkowa, na blaszce [[ogórek|ogórka]] zielone pozostają tylko nerwy liścia pozostała część tkanki bieleje, jest jasnozielona.
* [[wirus kędzierzawki liści pomidora]] (Tomato leaf curl virus (ToLCV))
* [[mozaika jabłoni]] (Apple mosaic virus AMV (Pyrus virus 2)) – pojawiają się jasne plamy na tle zielonych części [[jabłoń|jabłoni]]. Mozaika pojawia się na całej roślinie. Wyboistość blaszki liściowej.
* [[wirus mozaiki kalafiora]] (Cauliflower mosaic virus (CaMV))
* [[pstrość tulipana]] (Tulip breaking virus TBV (Tulipa virus 1)) – choroba ta jest widoczna na czerwonych i bordowych kwiatach [[tulipan]]a. Na płatkach korony obserwuje się jasne smugi. Często pojawia się ciemna plama w kolorze bordowym a nawet granatowym. Pstrość powoduje rozbicie barwy tulipana. Wirus bardzo długo przebywa na roślinie nie degradując całej rośliny. Choroba ta jest zaraźliwa, łatwo przenosi się z jednej rośliny na drugą.
* [[wirus mozaiki dalii]] (Dahlia mosaic virus (DMV))
* [[żółtaczka buraka]].
* [[wirus czerwonej pierścieniowej plamistości borówki wysokiej]] (Blueberry red ringspot virus (SbCMV))
* [[brązowa plamistość pomidora]] (Tomato spotted wild virus TSWV (Lycopersicum virus 3)) – pojawia się nekroza – brązowienie i zamieranie tkanek. Wirus ten powoduje typową mozaikę oraz staśmienia. Jest najbardziej niebezpieczny na roślinach ozdobnych. Na brzegach blaszki pojawiają się żółte obwódki.
* [[wirus chlorotycznej pstrości soi]] (Soybean chlorotic mottle virus (SbCMV))
* [[liściozwój ziemniaka]] (Potato leaf roll virus PLRV (Soalnum virus 14)) – wirus powodujący tę chorobę jest wirusem powodującym deformację [[ziemniak]]a (oprócz mozaiki i nekrozy). Liście zwijają się do środka. Wirus uszkadza [[rurki sitowe]] w roślinie, przez co liście przestają odprowadzać do korzeni wytworzone [[asymilat]]y (liście nie zmieniają barwy). Gromadzenie asymilatów w liściach powoduje pogrubienie blaszki liściowej oraz rynienkowate zwijanie się do góry. Choroba ta objawia się na górnych liściach rośliny. Wirus ten jest wirusem trwałym przenoszonym przez [[mszyca brzoskwiniowa|mszycę brzoskwiniową]], musi on przejść okres inkubacji aby mógł zarażać. Nie jest on przenoszony mechanicznie tak jak większość wirusów.
* [[bacilokształtny wirus tungro ryżu]] (Rice tungro bacilliform virus (RTBV))
* [[mozaika pomidora]] (Tomato mosaic virus TMV) – zielna, żółta, nitkowatość liści pomidora. Blaszka liściowa ulega silnemu wydłużeniu, jest zredukowana, liście zwijają się. Deformacja roślin.
* [[wirus narośli przyrannej]] (Wound tumor virus (WTV))
* [[żółta karłowatość cebuli]] (Onion yellow dwarf virus OYDV (Allium virus 1)) – choroba ta występuje bardzo wcześnie. Pojawiają się żółte plamy na [[szczypiorek|szczypiorze]]. Wirus powoduje chlorozę liści, wielokrotne załamywanie się liści i ich zwisanie oraz spłaszczenie szczypiorku. Tomato mosaic virus (TMV) hamuje wzrost cebuli, są one małe i mają średnicę pędu.
* [[wirus Mkarłowatości na ziemniakuryżu]]. (Rice dwarf virus (RDV))
* [[wirus żółtej pasiastej mozaiki jęczmienia]] (Barley yellow striate mosaic virus (BYSMV))
* [[pierścieniowa plamistość tytoniu]] (Tabacco ring spot virus TRSV (Nicotina virus 12)) – choroba ta powoduje nekrozę. Pojawiają się jasnozielone lub żółte smugi biegnące przy brzegach blaszki liścia [[Tytoń (roślina)|tytoniu]] zataczające pierścienie. Często pierścienie łączą się ze sobą i wówczas tkanka zamiera.
* [[wirus nekrotycznej żółtaczki sałaty]] (Lettuce necrotic yellows virus (LNYV))
* [[szarka śliwy]] (Plum pox virus PPV (Prunus virus 7)) – choroba ta najbardziej jest widoczna gdy owoce [[śliwa|śliwy]] zbliżają się do dojrzałości. Owoce wcześniej fioletowieją. Pojawiają się jasne smugi biegnące w różnych miejscach owocu. Smugi te są zagłębione w tkankę. Następnie smugi brązowieją (nekroza), często aż do [[Nasiono|pestki]]. Następuje deformacja owocu. Ma on nierówny kształt, ponieważ w miejscach nekroz tkanka się zapada.
* [[wirus mozaiki kukurydzy]] (Maize mosaic virus (MMV))
* [[smugowatość ziemniaka]] (Potato virus Y (Solanum virus 2)) – wirus wywołuje nekrozę na spodniej warstwie liści, atakuje ogonki, nerwy i pęd. Często nekroza przechodząc z np. nerwu głównego na boczny układa się w literę Y.
* [[wirus żółtej karłowatości ziemniaka]] (Potato yellow dwarf virus (PYDV))
* [[kędzierzawka ziemniaka]] (Potato virus X + Potato virus Y (Solanum virus 1 + Solanum virus 2)) – objawia się tak samo jak w smugowatości ziemniaka. Wirus powoduje karłowatość roślin. Liście osadzone są gęsto, bo międzywęźla są silnie skrócone. Blaszki kędzierzawią się. Roślina przypomina pokrojowo kędzierzawą kępę.
* [[wirus psorozy cytrusowych]] (Citrus psorosis virus (CPsV))
* [[kędzierzawka płaszczyńcowa buraka]] (Beet leaf curl virus BLCV (Beta virus 3)) – wirus nabiera chorobotwórczości tylko w ciele [[owady|owada]], jest on trwały i jest przenoszony przez [[płaszczyniec burakowy|płaszczyńca burakowego]]. Objawem choroby jest kędzierzawienie liści najmłodszych. Nerw główny i boczny ulega silnemu skróceniu. Blaszka liściowa ulega skędzierzawieniu, a w dalszej kolejności powstaje nekroza, co skutkuje, że blaszka jest krucha i łamie się.
* [[wirus brązowej plamistości pomidora]] (Tomato spotted wilt virus (TSWV))
* [[żółta karłowatość jęczmienia]].
* [[wirus nekrotycznej plamistości niecierpka]] (Impatiens necrotic spot virus (INSV))
* [[wirus pasiastości kukurydzy]] (Maize stripe virus (MSpV))
* [[wirus hoja blanca ryżu]] (Rice hoja blanca virus (RHBV))
* [[wirus pasiastości ryżu]] (Rice stripe virus (RSV))
* [[wirus chlorotycznej karłowatości kukurydzy]] (Maize chlorotic dwarf virus (MCDV))
* [[kulisty wirus tungro ryżu]] (Rice tungro spherical virus (RTSV))
* [[wirus utajonej pierścieniowej plamistości truskawki]] (Strawberry latent ringspot virus (SLRSV))
* [[wirus szorstkości liści czereśni]] (Cherry rasp leaf virus (CRLV))
* [[andyjski wirus pstrości ziemniaka]] (Andean potato mottle virus (APMoV))
* [[wirus prawdziwej mozaiki bobiku]] (Broad bean true mosaic virus (BBTMV))
* [[wirus pstrości koniczyny czerwonej]] (Red clover mottle virus (RCMV))
* [[wirus 1 więdnięcia bobiku]] (Broad bean wilt virus 1 (BBWV-1))
* [[wirus mozaiki gęsiówki]] (Arabis mosaic virus (ArMV))
* [[wirus rewersji porzeczki czarnej]] (Blackcurrant reversion virus (BRV))
* [[wirus pstrości liści borówki wysokiej]] (Blueberry leaf mottle virus (BLMoV))
* [[wirus liściozwoju czereśni]] (Chery leafroll virus (CLRV))
* [[wirus pierścieniowej plamistości maliny]] (Raspberry ringspot virus (RpRSV))
* [[wirus pierścieniowej plamistości tytoniu]] (Tobacco ringspot virus (TRSV))
 
Wirusy mogą być przenoszone przez [[Nasiono|nasiona]], [[Bulwa (botanika)|bulwy]], [[Cebula (botanika)|cebule]], [[Roślina wieloletnia|rośliny wieloletnie]], [[Owady|owady]], przez [[pyłek]] wodę i powietrze.

Menu nawigacyjne