Kryształ fotoniczny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne
drobne
Linia 1: Linia 1:
'''Kryształ fotoniczny''' to periodyczna (okresowa, powtarzająca się) nanostruktura, zaprojektowana do kierowania ruchem fotonów (fali elektromagnetycznej).
'''Kryształ fotoniczny''' to periodyczna (okresowa, powtarzająca się) nanostruktura, z periodycznymi defektami o różnym współczynniku załamania, zaprojektowana do kierowania ruchem fotonów (fali elektromagnetycznej).


Przykłady wyglądu kryształów fotonicznych: [http://ab-initio.mit.edu/photons/tutorial/tutorial-small.gif]
Przykłady wyglądu kryształów fotonicznych: [http://ab-initio.mit.edu/photons/tutorial/tutorial-small.gif]

Wersja z 14:46, 5 cze 2006

Kryształ fotoniczny to periodyczna (okresowa, powtarzająca się) nanostruktura, z periodycznymi defektami o różnym współczynniku załamania, zaprojektowana do kierowania ruchem fotonów (fali elektromagnetycznej).

Przykłady wyglądu kryształów fotonicznych: [1]

Kryształy fotoniczne [2] zwykle wytwarzane są sztucznie w laboratoriach, ale występują również w przyrodzie (np. opal). Koncepcja stworzenia kryształów fotonicznych powstała jednocześnie w 1987 w dwóch ośrodkach badawczych na terenie USA. Pierwszy - Eli Yablonovitch (Bell Communications Research w New Jersey) pracował nad materiałami dla tranzystorów fotonicznych - sformułował pojęcie fotoniczna przerwa wzbroniona (ang. photonic bandgap). W tym samym czasie - Sajeev John (Priceton University) pracował nad zwiększeniem wydajności laserów stosowanych w telekomunikacji - odkrył tę samą przerwę. W 1991 roku Eli Yablonovith uzyskał pierwszy kryształ fotoniczny. W 1997 roku opracowana została masowa metoda wytwarzania kryształów (Shanhui Fan, John D. Joannopoulis).

Obecnie wytwarzane są struktury fotoniczne zbudowane z atomów o wielkości odpowiadającej długości fal elektromagnetycznych z zakresu widzialnego (400–700 nm). Występowanie fotonicznej przerwy wzbronionej jest analogiczne jak w przypadku półprzewodników (Równanie Schrödingera). Kryształy fotoniczne wytwarzane są z krzemu, również porowatego. Ze względu na budowę, kryształy fotoniczne dzieli się na jedno-, dwu- i trójwymiarowe. Najprostsza struktura to struktura jednowymiarowa. Jest to w istocie zwierciadło Bragga złożone z wielu warstw na przemian o dużym i małym współczynniku załamania światła. Zwierciadło Bragga działa jak zwykły filtr przepustowy, pewne częstotliwości są odbijane, a inne przepuszczane. Jeżeli zwiniemy zwierciadło Bragga w rurkę to otrzymamy strukturę dwuwymiarową.

Obecnie istnieją dwie metody modelowania kryształów fotonicznych. Pierwsza - PWM (ang. Plane wave method) odnosi się do struktur jedno- i dwuwymiarowych i polega na obliczeniu równań teoretycznych, między innymi równań Blocha, Faradaya, Maxwella. Drugą metodą modelowania struktur światłowodowych jest metoda FDTD (z ang. Finite Difference Time Domain) polegająca na rozwiązywaniu równań Maxwella z zależnością czasową dla pola elektrycznego i pola magnetycznego. Pozwala ona na przeprowadzanie eksperymentów numerycznych propagacji fali elektromagnetycznej w zadanych strukturach krystalicznych.

Charakterystyczną cechą kryształów fotonicznych jest występowanie dziur w strukturze. Światło wchodząc do materiału z dziurami będzie się częściowo załamywać, a częściowo odbijać. Następstwem tego jest duże tłumienie wyższych modów, co z kolei pozwala na wprowadzenie fali o dużej energii.

Zastosowanie:

  • Światłowody fotoniczne (photonic crystal fiber),
  • Półprzewodniki fotoniczne,
  • Nanoskopowe lasery,
  • Ultrabiałe pigmenty,
  • Diody emitujące światło,
  • Mikrorezonatory,
  • Metamateriały – materiały lewoskrętne,
  • Szerokopasmowe testowanie urządzeń fotonicznych, spektroskopia, interferometria czy koherentna tomografia optyczna (OCT) - wykorzystanie silnego efektu przesunięcia fazowego.

W Polsce prace nad wytwarzaniem i modelowaniem kryształów i światłowodów fotonicznych są prowadzone w UMCS w Lublinie, na Politechnice Wrocławskiej[3],[4] oraz na UW (wydz. Optyki[5]) i w ITME w WARSZAWIE[6]. Więcej informacji na stronie [7] oraz [8], [9] i [10]

Szablon:Fiz-stub