Andrzej Saciuk: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  8 lat temu
drobne merytoryczne
m (Dodano kategorię "Absolwenci PWSFTviT" za pomocą HotCat)
(drobne merytoryczne)
Głos kształcił w Polsce (u Stani Zawadzkiej) i we [[Włochy|Włoszech]] (u Gino Bechi). Na scenie od 1951 r. Związany z teatrami operowymi w Polsce (Łódź, Bytom, Warszawa i Poznań) oraz Niemczech ([[Düsseldorf]]), gdzie budził uznanie nie tylko jego wspaniały głos ale także duży talent i dobry warsztat aktorski (ukończył [[PWSTiF]] w Łodzi).
 
Międzynarodową karierę rozpoczął zdobywając w 1963 r. II miejsce na konkursie [[ARD]] w [[Monachium]], dzięki któremu zapewnił sobie pierwsze kontrakty, a następnie udział w przedstawieniach, koncertach i festiwalach w Europie (Francja, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry, Finlandia, Jugosławia, Wielka Brytania, Grecja) oraz poza nią (USA, Gruzja, Izrael, Japonia, Tajwan). Obok bardzo rozległego repertuaru operowego (ok. 100 ról) w swoim dorobku ma także utwory symfoniczne (Mozart, Haydn, DworzakDvořák, Szostakowicz, Verdi, Puccini, Mahler, Penderecki, Nowowiejski).
 
Za szczególne osiągnięcia w dorobku A. Saciuka należy uznać partie basowe w „[[straszny dwór|Strasznym Dworze]]” i „[[halka (opera)|Halce]]” St. Moniuszki, rola [[Borys Godunow (opera)|Borysa Godunowa]] w operze M. Musorgskiego, Mefista w „[[faust (opera)|Fauście]]” Gounoda, króla Filipa w „[[Don Carlos (opera)|Don Carlosie]]” i Zachariasza w „[[Nabucco]]” Verdiego oraz role wagnerowskie. W Niemczech uhonorowany przez Deutsche Oper am Rhein tytułem [[Kammersänger]].

Menu nawigacyjne